Nejvyšší správní soud v úterý 26. 11. 2024 potvrdil zamítavé rozhodnutí ve věci tzv. Klimatické žaloby, ačkoliv i podle něj se ministerstva pohybují „na samé hraně zákonnosti“. Žalobci se proto obrátí na Ústavní soud, aby rozsudek přezkoumal a předloží mu i nové důkazy. Mezi nimi budou dva nové vědecké posudky zpracované zahraničními expertními týmy, které vypočítaly zbývající uhlíkový rozpočet Česka. Při použití nejaktuálnějších poznatků a metod vědci z jednoho týmu museli konstatovat, že Česko svůj uhlíkový rozpočet vyčerpalo nejpozději v roce 2021. Podle vstřícnější metody druhého týmu ho pak vyčerpá během tří let. Závěry obou posudků jsou jednoznačné: Česko vypouští příliš mnoho emisí skleníkových plynů a neplní tak svůj díl odpovědnosti pro dosažení cíle Pařížské dohody udržet globální oteplení pod 1,5 °C.
  
Oba nové posudky jsou zveřejněné na webu Klimatické žaloby ČR: https://www.klimazaloba.cz/odborne-posudky/
 
První expertní posudek vypracoval vědecký tým složený z vědců Dr. Setu Sebastian Pelz, Dr. Yann Robiou du Pont a Dr. Zebedee Nicholls v listopadu 2024. O posudek těchto autorů se opřel Evropský soud pro lidská práva ve svém přelomovém rozhodnutí z letošního dubna ve věci Klimaseniorinnen v. Švýcarsko. Autoři počítali zbývající uhlíkový rozpočet Česka na základě několika novějších vědeckých metod, a to při určitém zohlednění historických emisí. I za použití nejmírnější metody rozdělením zbývajících emisí “equal per capita”, tedy poměrně podle počtu obyvatel a zbývajícího uhlíkového rozpočtu vypočítaného k roku 2015 došli k závěru, že Česko vyčerpalo svůj uhlíkový rozpočet nejpozději v roce 2021. Autoři upozorňují, že v takové situaci by státy měly co nejdříve přikročit ke kompenzačním opatřením (takzvaným „negativním emisím“), jako je například zachytávání uhlíku nebo snižování emisí skleníkových plynů mimo své území. Čím déle Česko zůstane v této situaci nečinné, tím větší množství emisí (tzv. „overshoot“) bude nuceno v budoucnu kompenzovat, aby bylo schopno přispět spravedlivým dílem k naplnění cíle Pařížské dohody.
 
Druhý expertní posudek vypracovali vědci Dr. Dan Calverley a Prof. Kevin Anderson z Manchester University k listopadu 2024, jedná se o aktualizaci jejich posudku z roku 2021. Autoři zpočítali zbývající uhlíkový rozpočet Česka tzv. jednoduchou poměrnou alokací emisí na obyvatele („simple equal per capita allocation“) ze zbývajícího globálního uhlíkového rozpočtu k srpnu 2024, tedy bez zohlednění historických emisí Česka. Podle jejich výpočtu Česku od počátku roku 2025 zbývá k vypuštění 165 až 333 milionů tun CO2. Vzhledem k tomu, že Česko vypouští téměř 100 milionů tun CO2 ročně, vyčerpá tento rozpočet při současném tempu během tří let. Aby Česko dosáhlo uhlíkové neutrality, musely by podle těchto závěrů jeho emise začít okamžitě strmě klesat, a to průměrně o 13 % ročně oproti roku 2024. Autoři také zhodnotili návrh aktualizace Politiky ochrany klimatu ČR z roku 2024 a dospěli k závěru, že i při nově navržených opatřeních a cílech na snižování emisí bychom vypustili mnohonásobně více emisí, než kolik dovoluje společný cíl Pařížské dohody. (Návrh aktualizace POK vládou doposud nebyl přijat).
 
Vincenc Bouček, radní Klimatické žaloby ČR: „Nová vědecká zjištění jsou chmurná. Dokazují to, co již řadu let tušíme: Česko zdaleka neplní svůj díl odpovědnosti pro dodržení cíle Pařížské dohody a přitom nám rychle ubývá čas. Nejvyšší správní soud ve svém rozsudku z 26. 11. 2024 tyto nové vědecké závěry nezohlednil a zbývajícím uhlíkovým rozpočtem se nezabýval, protože podle něj postačí naplňování společných unijních cílů. Soud ale pominul zásadní fakt: pro splnění cíle Pařížské dohody a účinnou ochranu lidských práv je rozhodující, kolik milionů tun emisí celkově ještě vypustíme. Česko se tím bohužel nezabývá, navíc mnoho unijních cílů porušuje a nemá žádnou konkrétní představu, jak dosáhnout klimatické neutrality. Aktualizace Politiky ochrany klimatu je neurčitá a my navíc víme, že se ji vláda v tomto volebním období nechystá přijmout. Věříme, že Ústavní soud tyto argumenty vyslyší.“
 

Klimatická žaloba ČR sdružuje přes 300 občanů a občanek České republiky. Ti spolu s obcí, několika zemědělci a lesníky podali žalobu na čtyři ministerstva, která nesou hlavní odpovědnost za ochranu klimatu v Česku. V červnu 2022 zaznamenali aktivisté úspěch u Městského soudu v Praze, jehož rozsudek byl však následně zrušen u vyšší instance. Nyní se tedy spolek obrátí na Ústavní soud.

Kontakty pro média:

Vincenc Bouček, radní spolku Klimatická žaloba ČR, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., + 420 606 792 052

Jakub Zamouřil, člen rady spolku Klimatická žaloba ČR, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 732 388 988

www.klimazaloba.cz