V sobotu 25. března 2023 proběhne tradiční Hodina Země, celosvětová kampaň na ochranu klimatu. Na hodinu symbolicky zhasnou domácnosti, veřejná osvětlení v obcích či městské dominanty. K akci se mohou připojit a dát si klimatický závazek jednotlivci, obce i instituce. Obce se mohou např. zavázat, že výrazně zvýší podíl obnovitelných zdrojů nebo budou pomáhat občanům snižovat emise a šetřit peníze. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Klimatickou koalicí.
K dnešnímu dni je přihlášeno přes 110 obcí. Ty jsou tradičně vyzývány, aby zhasly veřejná osvětlení a nasvícení dominant. Například v Praze letos zhasne Petřínská rozhledna, v Ostravě Nová radnice, v Ústí nad Labem Mariánský most.
Letošní novinkou je možnost přihlásit se i obecním klimatickým závazkem. „Závazkem může být vyhlášení stavu klimatické nouze, vstoupení do Paktu starostů a primátorů, výrazné zvýšení podílu obnovitelných zdrojů, nabídka pomoci svým občanům snižovat emise nebo zpracování plánů komunitní energetiky“, říká Petr Ledvina z pořádajícího Ekologického institutu Veronica.
“Vědecký panel IPCC vydal v pondělí poslední varování, emise skleníkových plynů musíme snižovat rychleji. Mezi hlavní řešení patří úspory a obnovitelné zdroje, do kterých ale je podle vědců investovat několikanásobně víc. Hodina Země je ideální příležitost připomenout si závažnost klimatické krize, a hlavně promyslet i na lokální úrovni, jaká se kde nabízejí řešení,“ říká Jitka Martinková z Klimatické koalice.
“Hodina Země je jednou z iniciativ, která rozšiřuje povědomí o zhoršujícím se stavu klimatu a úbytku biodiverzity. Evropa má nyní jedinečnou šanci přijmout zásadní zákon o obnově přírody", dodává Lenka Fryčová z WWF v Česku.
Kampaň Hodina Země vybízí k přihlášení a ke stanovení dobrovolných klimatických závazků i jednotlivce či organizace. Přihlašování na Hodinu Země probíhá přes webovou stránku hodinazeme.cz. Na stejné místě je vidět i počty a seznamy aktuálně přihlášených jednotlivců, obcí i institucí.
Společná tisková zpráva Ekologického institutu Veronica a Klimatické koalice ze dne 23. března 2023
……………………………….
Co je hodina Země?
Hodina Země je každoroční celosvětová akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Hodina Země povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k symbolickému zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Akci ve světě koordinuje Světový fond na ochranu přírody (WWF).
První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy zhasla světla na slavné budově australské opery. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice, kde ji koordinuje Ekologický institut Veronica.
Hodina Země každoročně poskytuje lidem na celém světě příležitost ukázat, jak moc jim záleží na přírodě - a pomoci ostatním pochopit zásadní význam přírody v životě nás všech, stejně jako poukázat na ničivé hrozby pro lidi a planetu. Je to čas, kdy je třeba upozornit na potřebu jednat.
Je i výzvou k akci: každý se může podílet na utváření nové budoucnosti pro lidi a planetu, od individuálních kroků k udržitelnému životu až po naléhání na společnosti a vlády, aby pomohly vybudovat spravedlivou, přírodě prospěšnou a uhlíkově neutrální budoucnost.
hodinazeme.cz | earthhour.org | Událost na FB: https://fb.me/e/2JwW0H67a