O návrhu se v Bruselu rozhodovalo již v červnu, kdy přední představitelé Česka, Polska, Maďarska a Estonska cíl klimatické neutrality odmítli. Estonsko již mezitím oznámilo svou vůli tento cíl podpořit a ze zákulisních informací z jednání zaznívá, že i Maďarsko a Polsko jsou po jednání s členy Evropské komise a dalších členských států připraveny svou pozici změnit. Jediným hlasitým kritikem dohody o klimatické neutralitě tak zůstává český premiér Andrej Babiš, který hrozí, že snažení ostatních států zablokuje, pokud nedostane z evropské kasy stovky miliard korun a podporu pro stavbu nových jaderných reaktorů. K hlasování má dojít na zasedání Evropské rady ve čtvrtek 12. prosince večer.
Evropská komise se chystá přechod na uhlíkovou neutralitu finančně podpořit. V novém fondu pro spravedlivý odklon od uhlí bude k dispozici 100 miliard EUR. Tyto peníze by mohlo využít i Česko. Dosažení uhlíkové neutrality bude podpořeno také řadou dalších kroků a nástrojů definovaných Evropskou zelenou dohodou, kterou Evropská komise představí v první polovině příštího roku.[2]
Edvard Sequens, energetický konzultant pracující ve sdružení Calla, řekl:
„Výjimky z evropských pravidel si v případě Dukovan musíme řádně odůvodnit, a ne je zobchodovat nedůstojným vydíráním. Andrej Babiš nyní připomíná rozmazleného klučíka, který dupe nožkou a křičí na celé okolí: “Ne, ne, ne, chci svoji hračku, svůj nový reaktor!”. Bylo by to úsměvné, kdyby nešlo o premiéra České republiky a kdyby předmětem vydírání nebylo rychlé omezení emisí skleníkových plynů, které ohrožují budoucnost nejen Evropanů.“
Jiří Dlouhý, Společnost pro trvale udržitelný život:
„Nejhorší na tom je, že premiér Babiš ve svém postoji proti uhlíkové neutralitě nemá žádné reálné odborné ekonomické podklady, které by dokládaly enormní ekonomické následky přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku o kterých stále vykládá a především vůbec nezapočítává přínosy, které nám tento přechod přinese - snížení nákladů na zdravotní důsledky, inovační přínosy a mnoho dalších pozitiv.“
Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA:
„Česko má druhý nejšpinavější vzduch v EU, zoufale potřebujeme modernizovat energetiku a z krajiny nám vlivem nešetrného zemědělského a lesního hospodaření mizí voda. Máme ve skutečnosti velký zájem na společném ambiciózním celoevropském plánu na ochranu klimatu. Jeho součástí totiž bude muset být jak postupný konec fosilních paliv, ale také vrácení života do krajiny. Blokovat uhlíkovou neutralitu by tedy byla pro premiéra Babiše velká ostuda, ne v Bruselu, ale hlavně tady v Česku.“
Michaela Pixová, koordinátorka Klimatické koalice:
„Pokud Andrej Babiš cíl EU dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality potopí, zapíše se do dějin jako politik, který v klíčovém historickém momentu připravil Evropu o roli světového lídra v boji se změnou klimatu. Vysokými standardy EU se přitom musí řídit všechny země, které s ní obchodují. Zároveň tím Babiš miliardám lidí včetně mladé generace v Česku vezme šanci na bezpečný a obyvatelný svět.“
Pavel Přibyl, ředitel FoRS - Českého fóra pro rozvojovou spolupráci:
„Je absurdní požadovat stovky miliard z evropského eráru na klimatická opatření v Česku a zároveň vytrvale odmítat adekvátní pomoc rozvojovým zemím, na něž klimatické změny dopadají mnohem větší měrou. Na summitu OSN v září v New Yorku se premiér nechal slyšet, že nikomu žádné peníze nedá. V neochotě pomoci zranitelným zemím tak máme nelichotivou poslední příčku. Jsme jedinou zemí v rámci Visegrádské čtyřky, která ještě nepřispěla do Zeleného klimatického fondu, hlavního nástroje pomoci. Vláda o nové výši našeho příspěvku ani nezačala jednat.“
Jan Freidinger, Greenpeace:
„Pokud premiér Babiš dohodu zablokuje, oficiálně přizná, že klimatická dohoda z Paříže má pro Česko cenu toaletního papíru, se kterým do záchodu splachuje i naději mladé generace a našich dětí na alespoň jakž takž přijatelné životní podmínky.“
KONTAKTY
Jiří Dlouhý, Společnost pro trvale udržitelný život,
Jan Freidinger, Greenpeace,
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA,
Michaela Pixová, Klimatická koalice,
Pavel Přibyl, FoRS,
Edvard Sequens, Calla,
ODKAZY
[2]