LONDÝN (zpravodaj ČTK) - Britští klimatologové z Východoanglické univerzity, jejichž odcizené emaily vyvolaly skandál kolem údajného zveličování údajů o globálním oteplování, by měli být otevřenější při sdílení informací, ale nijak s údaji o klimatu nemanipulovali. K tomuto závěru došlo vyšetřování výboru britského parlamentu, jehož výsledky byly zveřejněny 31.3.2010.

 

Je to první oficiální vyšetřování aféry kolem elektronické korespondence vědců ze známé Klimatické výzkumné jednotky (CRU) Východoanglické univerzity. Korespondenci společně s několika tisíci dokumentů zveřejnili neznámí hackeři loni v listopadu před zahájením summitu o globálním oteplování v Kodani.

Skandál se týkal především emailů klimatologů Kevina Trenbertha a Phila Jonese z CRU. Podle kritiků maily potvrzují, že vědci zveličovali data svědčící o globálním oteplování a tajili údaje ukazující opak.

Zpráva vědeckého výboru parlamentu ale uvedla, že vědecká reputace profesora Jonese i CRU zůstala netknutá. Stejně tak zpráva nenalezla nic, "co by zpochybňovalo vědecký konsenzus" kolem globálního oteplování.

Výbor nenašel nic špatného na tom, že Jones použil v mailech o globálních teplotách výrazů "zakrýt pokles" a "trik". V prvním případě šlo o zkratkovitý výraz pro odstranění chybných údajů a trikem myslel šikovné řešení, nikoli podvod.

Výbor uznal, že většina údajů, o které Phila Jonese žádali kritici jeho práce o globálním oteplování, již byla veřejně přístupná. Stejně tak dali najevo pochopení nad tím, že tyto žádosti byly "podle něj motivovány snahou jeho práci zpochybnit".

Ale když takové informace blokoval, vyvolal pochopitelně podezření, uvedla zpráva. Vyzvala proto klimatology z CRU k větší transparentnosti a k publikaci "nezpracovaných dat a podrobných metodologií".