Daň z finančních transakcí má sloužit rozvoji a boji proti změně klimatu. Skupina českých neziskových organizací sdružených v rámci kampaně Česko proti chudobě proto vyzvala francouzského velvyslance, aby jeho země část výdělku z nově zavedené daně věnovala na rozvoj.

 

Část výdělku z připravovaných nebo již schválených daní z finančních transakcí (FTT) musí být věnována na rozvojovou pomoc a boj proti globální změně klimatu. S tímto požadavkem vystoupila skupina českých neziskových organizací sdružených v rámci kampaně Česko proti chudobě v nové výzvě. Podporu tomuto postupu vyjádřilo více než půl milionu lidí z celé Evropy, členové skupiny největších ekonomik světa G20, Africká unie nebo osobnosti jako Bill Gates.

Výzva reaguje na schválení FTT ve Francii, která je zároveň lídrem ve snaze o zavedení jejího globálního ekvivalentu, tzv. Tobinovy daně. V dopise zaslaném francouzskému velvyslanci v České republice Pierru Lévymu tento krok české neziskové organizace ocenily, zároveň ale upozorňují na to, že francouzská daň neurčuje, jak bude s nově získanými penězi naloženo a zdůrazňují, že původním smyslem tohoto mechanismu byla alespoň částečná podpora rozvoje a boje proti klimatické změně.

O přijetí podobného nástroje již nyní uvažuje mnoho států i některé nadnárodní instituce. Daň z finančních transakcí schválila minulý rok i Evropská komise. Podle jejího předsedy Josého Barrosa by měla EU přinést přibližně 55 miliard eur ročně. Smyslem daně je ale především omezit mezinárodní spekulativní finanční transakce, které stály v zárodku mnoha krizí.

Globální Tobinova daň by mohla celosvětově přinést podle konzervativních odhadů ročně přibližně 150 – 300 miliard dolarů. K dosažení Rozvojových cílů tisíciletí by přitom podle údajů Světové banky mělo stačit navýšení mezinárodní pomoci o 40 – 60 miliard dolarů. K výraznému zlepšení životní situace obyvatel rozvojových zemí by tak stačila přibližně pětina až čtvrtina výnosu Tobinovy daně.

Situace ve Francii je obzvláště důležitá, protože podle signatářů výzvy existuje vysoká pravděpodobnost, že podoba francouzské daně bude sloužit jako precedent dalších daní uvalovaných v budoucnosti na finanční sektor jak v Evropě, tak celosvětově.