Ekolist.cz: Západ Spojených států amerických se mezi lety 2000 a 2004 potýkal se silným obdobím sucha. Odborníci jej označují jako nejsilnější za posledních 800 let. Nyní se se suchem potýká skoro celé území USA. „Zvykejte si,“ vzkazují vědci. Období sucha podle nich budou budoucnu novým normálem.
 

Sucho v letech 2000 a 2004 za sebou nechalo umírající lesy a vyschlá řečiště. Tyto klimatické extrémy se prý stávají častějšími i díky změnám klimatu. A v budoucnu může být situace ještě mnohem horší, varuje skupina deseti vědců v nedělním vydání Nature Geoscience.

Klimatické modely a srážkové předpovědi dávají podle nich tušit, že se blížíme konci „vlhkého“ období a že v druhé polovině 21. století čeká Ameriku daleko sušší klima.

Vážné dopady to bude mít nejen na lesy a řeky, ale i na velikost úrody a sklizně zemědělských plodin, nemluvě o zásobách pitné vody. Podle vědců budou mít četnější suchá období i zásadní vliv na klimatické změny. Uschlá vegetace totiž přestane z ovzduší vyvazovat oxid uhličitý. Ten se naopak do prostředí může víc uvolňovat při požárech. Na území USA, Kanady a Mexika vědci odhadují, že se schopnost vázat uhlík sníží až o 51 procent.

„Extrémní klima jako jsou tato sucha tak vlastně povedou k dalších dlouhým obdobím sucha. Lesy budou usychat a tím se sníží množství uhlíku, který jsou rostliny schopné ukládat,“ říká Beverly Law, spoluautor studie a profesor na Oregonské státní univerzitě.

„Výpadek lesů bude velká změna. A pokud se globální emise oxidu uhličitého nepodaří snížit, bude budoucnost jen horší,“ líčí temnou budoucnost Law.

Law tvrdí, že rostlinstvo Severní Ameriky je schopné vyvázat ekvivalent 30 procent uhlíku, vypuštěného do ovzduší při spalování fosilních paliv. Podle vědců se ale tato vlastnost s koncem století ztratí.

„Oblasti na západě USA, které už teď jsou suché, budou ještě sušší,“ říká Law. „A předpokládáme víc extrémní počasí. Tyto extrémy způsobí velké škody ekosystému, dojde k vymírání lesů a některé lesnaté oblasti se změní v buš nebo stepi.“

Výzkum byl podpořen National Science Foundation, NASA, U.S. Department of Energy a dalšími institucemi. Vedoucím výzkumníkem byl Christopher Schwalm z Northern Arizona University, na výzkumu spolupracovali lidé z University of Colorado, University of California at Berkeley, University of British Columbia, San Diego State University a dalších.

Zdroj: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/drasticka-sucha-v-usa-zvykejte-si-rikaji-vedci-bude-hur