V Evropském parlamentu se včera posunula o kus dál klimatická legislativa #FitFor55. Z hlediska ochrany klimatu je výsledek výrazně horší, než navrhoval EU výbor pro životní prostředí v květnu...

Europoslanci a europoslankyně 22. června na druhý pokus odhlasovali některé části zmíněného legislativního balíku, na níž se - i pod silným vlivem lobbingu ze strany průmyslu - nedokázali shodnout na schůzi 8. června.  (mj. i reformu systému emisních povolenek).
 
Europarlament podpořil i plánované rozšíření povinnosti platit za emise v sektorech dopravy a vytápění budov. To začne platit nejprve pro komerční subjekty, později pro všechny. Našla se ale shoda i na vytvoření sociálně klimatického fondu, který by měl v souvislosti s těmito opatřeními pomoci domácnostem. Těm by mohl od rostoucích cen energií ulevit dokonce dřív, než na ně dopadne zpoplatnění emisí z nových sektorů. Hlasováním prošlo i zavedení tzv. uhlíkového cla, jehož prostřednictvím by mohla Evropská unie motivovat ke snižování emisí i další regiony.
 
„Reforma EU ETS tak, jak ji dnes schválil Evropský parlament, by vedla ke snížení emisí v těchto sektorech o 63 % do roku 2030, což je o něco více, než kolik vyplývá z návrhu Evropské komise (61 %), ale méně, než kolik navrhoval Výbor pro životní prostředí (67 %),“ doplnila Kateřina Davidová analytička Centra pro dopravu a energetiku.
 
Právě evropský parlament měl přitom možnost jednotlivé části balíku posílit a zvýšit tak celkovou ambici evropské klimatické legislativy na míru, jež by odpovídala cíli 1,5°C (z Pařížské dohody). To se ovšem nestalo.
 
Klaus Rohig ze sítě nevládních organizací Climate Action Network Europe proto včerejší hlasování komentoval slovy: „Celkové klimatické ambice byly vykresleny v líbivějších barvách, ve skutečnosti je to ale něco jako nanesení rtěnky na prase“.