Výzkumné centrum EU Joint Research Centre zveřejnilo novou studii dokládající 45% nárůst globálních emisí CO2 mezi lety 1990 a 2010. Ani zvýšená spotřeba obnovitelných zdrojů, využívání jaderné energetiky a zlepšení energetické efektivity není dostatečnou kompenzací za vyšší poptávku po energii a dopravě.

 

Průmyslové státy díky ekonomické recesi a rozpadu sovětského bloku snížili množství emisí v uplynulých dvou desetiletích a jsou tak schopny dostát závazkům vyplývajícím z Kjótského protokolu (tj. snížit emise o 5,2 % do roku 2012). Nicméně pokračující ekonomický rozvoj Číny a Indie spolu s ekonomickým oživením v západní Evropě a severní Americe přispěl k nárůstu globálních emisí CO2 o rekordních 5,8 % mezi lety 2009 a 2010. Nová čísla mohou hrát důležitou roli při blížícím se vyjednávání o budoucnosti Kjótského protokolu na konci roku 2012.

V současné době vypouštějí USA 16,9 tun CO2 na osobu a rok, což dvakrát více než průměr EU-27 s 8,1 tunami na osobu a rok. Čínské emise se s 6,8 tunami dostaly na stejnou úroveň jako např. italské.

Údaje byly dnes zveřejněny ve studii Dlouhodobý trend globálních emisí CO2 (AJ), na které spolupracoval evropský výzkumný institut JRC a nizozemská environmentální agentura.