Snaha o energetiku, která bude produkovat méně emisí skleníkových plynů, se stále nedaří. Nepomáhá ani celosvětová expanze obnovitelných zdrojů, tvrdí zpráva Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA). Podle aktuální studie produkuje lidstvo prakticky stejné množství uhlíkových emisí na jednotku energie jako před dvaceti lety.

"Snaha o čistou světovou energetiku stagnuje," říká Maria van der Hoevenová z IEA na adresu studie vypracované pro setkání ministrů energetiky, kteří reprezentují čtyři pětiny světových emisí skleníkových plynů. "Navzdory spousty řečí světových politiků a navzdory boomu obnovitelných zdrojů v posledních deseti letech, zůstává průměrná jednotka energie stejně špinavá, jako před dvaceti lety," dodala Van der Hoevenová.

Studie používá tzv. index uhlíkové intenzity (ESCII). Ten ukazuje kolik oxidu uhličitého v průměru připadá na jednotku energie. V roce 1990 byl index 2,39 tun CO2 na tunu ekvivalentu ropy (toe, která odpovídá energii získané spálením jedné tuny ropy, odpovídá 41 868 GJ či 11,63 MWh). V roce 2010 dosáhl index uhlíkové intenzity hodnotu 2,37 tCO2/toe. Podle IEA se ale uhlíkový index nijak podstatně nezlepšil od sedmdesátých let.

Podle studie svět rozhodně není na cestě, která by dokázala udržet oteplování planety pod úrovní dvou stupňů Celsia. Přitom podle IEA mají vlády v rukou dostatek nástrojů, jak rozvoj čisté energetiky stimulovat. Ale nevyužívají ho.

"Nemůžeme si dovolit dalších dvacet let nečinnosti," říká Van der Hoevenová. Podle ní svět musí masivně investovat do nízkouhlíkové energetiky, pokud se chce vyhnout nebezpečí katastrofického oteplování planety. Zároveň, ale svět musí opustit špinavá fosilní paliva.

Podle IEA emise z vyráběné energie neklesají především kvůli tomu, že hlavním zdrojem zůstává uhlí. Navíc se pálí neefektivně, například polovina uhelných elektráren spuštěných v roce 2011 využívá neefektivní technologie. Takže se situace nezlepšuje ani když se z provozu vyřazují starší elektrárny. Navíc rozvíjející se ekonomiky sází zejména na uhlí, i když se jinak snaží rozvíjet obnovitelné zdroje a čistší technologie více než tradiční průmyslové země.

Jenže například Čína spotřebovává 46 % veškerého uhlí, se kterým se na planetě obchoduje, Indie pak dalších 11 %. Čína podle IEA v roce 2011 odstavila uhelné elektrárny s celkovým výkonem 85 GW, jenže otevřela nové s celkovou kapacitou 55 GW.

Břidlicový plyn sice masově nahrazuje uhlí ve Spojených státech, nicméně tento fenomén nezasáhl další regiony světa. Například v Evropě kvůli vysokým cenám zemního plynu roste podíl uhlí na celkové výrobě energie. Nedaří se ani aplikovat technologii ukládání uhlíku (CCS), která by mohla zlepšit uhlíkovou bilanci uhlí.

Klima podle studie IEA nezachrání ani jaderná energetika. Podle dnešního stavu je nedostatečná i kapacita jádra plánovaná na rok 2025. Ta je o 15 - 32 % nižší, než kolik by bylo potřeba k udržení růstu průměrné celosvětové teploty o 2 stupně Celsia.

Jedním z mála pozitivních bodů, které jsou v souladu se snahou snížit emise skleníkových plynů, je podle IEA solární a větrné energetiky. Ten pokračuje i v posledních letech, navzdory velkým změnám v politické a ekonomické podpoře obnovitelných zdrojů. Meziročně v letech 2011 a 2012 přibylo solárních instalací o 42 % a větrných turbín o 19 %. Obnovitelné zdroje se významně rozvíjejí v zemích jako je Brazílie, Čína a Indie.

Dobře si také podle IEA vedou šetrné technologie v dopravě - hybridy prolomily hranici milionu kusů prodaných za rok. Zdvojnásobil se i prodej elektromobilů a dosáhl 110 000 vozidel ročně.

AUTOR: Hugo Charvát, Ekolist.cz