V situaci, kdy světové vědecké instituce bijí na poplach a většina světa se shoduje, že je nejvyšší čas přijmout smysluplná opatření na ochranu klimatu, Kanada dělá krok zpátky. Do konce roku se pravděpodobně chystá odstoupit od Kjótského protokolu.

 

Kanada hrála zdrženlivou roli při klimatických vyjednáváních již v uplynulých letech. Její klimatická a energetická politika je silně orientovaná na vývoz ropy z ropných písků. Proto se také v uplynulých dnech odehrály demonstrace jak před kanadským parlamentem proti těžbě jako takové, tak v Londýně a dalších evropských metropolích na protest proti podpoře těžby ze strany Velké Británie.

Kanadské rozhodnutí jistě nepotěší rozvojové státy. Jacob Zumba, prezident Jihoafrické republiky, během svého projevu v první den konference řekl:  „Pro mnoho lidí v rozvojových zemích a Africe je změna klimatu otázkou života a smrti“.

Kanada však do budoucna právně závazné redukční cíle nechce a ani ty současné do roku 2012 nesplní.  Argumentuje obavou z negativních dopadů pro svoji ekonomiku. Její jižní obchodní partner, Spojené státy, Kjótský protokol nikdy neratifikovaly.

Více informací v angličtině:

The Guardian: http://www.guardian.co.uk/environment/2011/nov/28/jacob-zuma-durban-cliamte-negotiations?intcmp=122

BBC news: http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15930562

Zpravodaj z místa vyjednávání: http://www.climatenetwork.org/sites/default/files/eco-nov29.pdf