Globálně stoupající teploty v posledních 30letech jsou zodpovědné za nižší výnosy obilovin a stoupající ceny potravin. K tomuto názoru nyní dospěli vědci pod vedením Davida Lobella ze  Stanford University v USA. Lobell se svými kolegy hodnotil sklizené množství čtyř nejvýznamnějších plodin (pšenice, kukuřice, sóji, rýže) a dále teploty a úhrny srážek ve všech zemích produkujících obiloviny od roku 1980 do roku 2008.

 

V simulacích bylo spočteno, jak by se výnosy vyvíjely, kdyby teploty v tomto časovém období nestoupaly, ale zůstaly stejné. Faktory jako technický pokrok nebo dokonalejší způsoby obhospodařování byly podle vědců eliminovány. Podle studie snížil vzestup teplot za posledních 30 let výnosy pšenice o 5,5 % a výnosy kukuřice o 3,8 %. To odpovídá u pšenice zhruba 33 mil. t, což je přibližně množství, které se sklidí ročně ve Francii, a u kukuřice 23 mil. t, což je množství sklizené za rok v Mexiku. Výnosy jsou tím nižší, čím je daná země teplejší. Při vzestupu teplot o 1 °C výnosy klesají až o 10 %. To znamená, že stoupající teploty působí na polní plodiny více než úbytek srážek. U sóji a rýže se sklizené množství nesnížilo, protože horší a lepší výsledky byly globálně kompenzovány. Především v chladnějších zemích se sklizeň rýže dokonce zlepšila.

V USA, Kanadě a severním Mexiku teploty v posledních desetiletích překvapivě nevzrostly, takže tam nebyly zaznamenány ani žádné sklizňové ztráty. Dlouhodobě je však potřeba počítat s vzestupem teplot i v těchto oblastech. Co se týče výnosů pšenice, největší ztráty vykazuje Rusko, Indie a Francie, zatímco Čína a Brazílie dosahují nejvyšších ztrát při pěstování kukuřice. Klimatické změny a s nimi spojené snížení výnosů mají podle studie negativní dopad i na ceny potravin. Ceny stouply o 6 %, roční výdaje se zvýšily o 50 mld. EUR.