Otázkou klimatického uprchlictví se v posledních týdnech zabývala mnohá média po celém světe. Gavin Atkins prostřednictvím Asian Correspondent upozornil na údajný rozpor mezi prognózami OSN a daty ze sčítání lidu. Podle prognóz na stránkách OSN mělo v oblastech, které jsou ohroženy klimatickými změnami, dojít k masivní migraci obyvatel. Gavin Atkins na základě údajů ze sčítání lidu uvádí, že v některých dotčených státech obyvatel naopak přibylo. Server Carbon Brief se v článku ze 16. 5. 2011 pokusil uvést výroky na pravou míru.
Server carbon Brief proto kontaktoval projektovou manažerku pro uprchlíky Hannah Smithovou z organizace Climate Outreach and Information Network , podle které je sice Myersův odhad nepodložený, ale zároveň jej nelze vyvrátit pouhým porovnáním s údaji ze sčítání lidu. Myersův odhad ve skutečnosti reprezentuje množství lidí, kteří jsou či budou klimatickou změnou zasaženi. Nárůst počtu obyvatel v dotčeném státě ale neznamená, že lidé nemigrují. Největší migrace se dějí uvnitř hranic států.
Hannah Smithová dále upozorňuje na to, že je pravděpodobně nemožné identifikovat migraci, která se děje jen z důvodu klimatických změn, protože různé regiony s různou ekologickou a sociální dynamikou budou reagovat na měnící se klima různým způsobem. Podle Smithové je při komplexnosti klimatických změn téměř nemožné dospět k číslu, které bude vyjadřovat pouze počet klimatických uprchlíků. Na klimatické změny bychom se spíše měli dívat jako na „multiplikátor hrozeb“, který dramaticky zvýší zátěž již nyní velice ohrožených komunit.