Přestože dochází ke znatelnému pokroku ve využívání obnovitelných zdrojů energie, vývoj není dostatečně rychlý. Vyplývá to z výročního hodnocení Mezinárodní energetické agentury (IEA). Státy, které Agentura sdružuje, jsou dohromady zodpovědné za čtyři pětiny světové poptávky po energii.

Zpráva zdůraznila, že v některých oblastech čistých technologií, zejména solárních panelů a větrných turbín, došlo k významnému pokroku. Pozitivně hodnotí i prudký pokles nákladů solární energie, který mimo jiné dokládá, že rapidní změna technologií je možná. I přesto ale obnovitelné zdroje energie nebudou hrát tak významnou roli při naplnění klimatických redukčních závazků, jako by bylo třeba. Rychlost jejich vývoje a zavádění je proto třeba ještě zvýšit.

„Máme povinnost a zároveň unikátní příležitost jednat", říká zástupce ředitele agentury Richard H. Jones. "Emise CO2 pocházející z energetiky jsou na svých historických maximech. Za současných podmínek předpokládáme nárůst spotřeby energie a emisí CO2 o třetinu do roku 2020 a na téměř dvojnásobek do roku 2050.“ Globální průměrná teplota by v důsledku toho stoupla minimálně o 6°C.

IEA také přichází s trojicí doporučení pro politiky:

  1. Nastavit systém tak, aby ceny energií odrážely skutečné náklady - pozitivní a negativní dopady výroby a spotřeby energie.

  2. Plně využít nesmírný potenciál energetických úspor. Ujištění, že energií není plýtváno, musí být prvním krokem každé energetické politiky.

  3. Urychlit vývoj nových čistých technologií a zajistit jim veřejnou podporu.