Foto: (c) Ray Basalay

Přes 20 aktivistů a aktivistek Greenpeace z Česka, Německa a Nizozemska protestovalo celé dopoledne na řece Vltavě před obří, 30 metrů dlouhou maketou plynovodu s ruským plynem. Akce probíhá pod Pražským hradem, kde se koná summit hlav států a premiérů evropských zemí. Greenpeace požaduje, aby se státy EU zaměřily na energetické úspory, zateplování a masivní rozvoj obnovitelných zdrojů, a zbavily se tak své závislosti na ruském plynu a dalších dovážených fosilních palivech. 

Týden po sabotáži plynovodů Nord Stream v Baltském moři se do Prahy sjeli lídři evropských zemí mimo jiné proto, aby řešili zhoršující se energetickou krizi a zvyšující se ceny energií. Mnohé evropské vlády nyní sázejí na dodávky fosilních paliv z nových zdrojů a některé země chtějí v Praze vyjednat zastropování cen plynu. Podle Greenpeace ale dlouhodobé řešení energetické bezpečnosti EU spočívá především v odklonu od fosilních paliv.

Miriam Macurová, koordinátorka energetické kampaně Greenpeace Česko, říká:
“Dnešním protestem vysíláme jasný vzkaz politikům, že nemohou dál prohlubovat vztahy s fosilním průmyslem a ignorovat investice do energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie. Ruská agrese na Ukrajině ukázala, jak evropská závislost na fosilních palivech vhání miliony lidí do energetické chudoby, financuje válku a prohlubuje klimatickou krizi. Zároveň současná situace ukazuje, že bezpečnostní, klimatickou a energetickou krizi musí Evropská unie řešit současně. Příčinou energetické krize je dlouhodobé spoléhání se evropských zemí na dovoz fosilních paliv. Řešením proto není vyměnit jednu trubku s plynem za jinou, ale poučit se z minulých chyb a masivně budovat obnovitelné zdroje a podporovat energetické úspory. Když se evropští politici odhodlají zavázat se k ambicióznim cílům energetické účinnosti a cílům pro obnovitelné zdroje energie, mohou snížit naši závislost na dovozech fosilních paliv nejen z Ruska, ale i z jiných problematických států, a posílit tak evropskou energetickou bezpečnost.”

Thomas Geilin, koordinátor energetické kampaně Greenpeace EU, říká:
”Letošní zima bude drsná, ale ta příští může být ještě horší, pokud evropské vlády zůstanou závislé na dodávkách plynu a ropy. Zastropování cen plynu může přinést dočasnou úlevu a snížit účty za energie, ale nijak nevyřeší naši závislost na plynu, ani dlouhodobý problém energetické chudoby. Je ostuda, že od začátku Putinovy invaze na Ukrajinu jsme ještě neviděli žádné programy na masivní zateplování domů či nahrazování plynových kotlů tepelnými čerpadly, ani plány na to, jak obsadit každou vhodnou střechu solárními panely.”

Greenpeace společně s dalšími organizacemi sdruženými v koalicích Climate Action Network a Europe Beyond Coal požadují, aby byly vzhledem k energetické krizi do roku 2030 zásadně navýšeny cíle EU v oblasti energetických úspor, které by měly být ve výši alespoň 20 %, a obnovitelných zdrojů, které by měly vyrábět alespoň 50 % spotřeby. O těchto cílech se nyní na evropské úrovni diskutuje v rámci balíčků Fit for 55 a REPower EU. Trialog ke směrnici Renewable Energy Directive mezi členskými státy, europarlamentem a Evropskou komisí startuje dnes. Své ambice musí podle Greenpeace navýšit predevším Rada EU, která sdružuje zástupce jednotlivých členských států a jejíž pozice je oproti Evropskému parlamentu málo ambiciózní. 

Evropští ministři a ministryně průmyslu minulý týden schválili plán Evropské komise na zastropování zisků energetických firem. Cena elektřiny vyrobené z jádra, obnovitelných zdrojů a hnědého uhlí byla zastropována na 180 eurech za MWh. Ze zisků z obchodování s černým uhlím, ropou a plynem by měly firmy podle schváleného návrhu odvádět minimálně 33 %, státy si však mohou nastavit vyšší zdanění. Podle vyjádření ministra dopravy Martina Kupky zvažuje česká vláda daň v rozmezí 40 až 60 %. Organizace Greenpeace požaduje, aby se nadměrné zisky danily na úrovni 100 %, a to už za rok 2022, protože by podle ní fosilní byznys neměl vydělávat na energetické chudobě a na společenské krizi. Důležité podle Greenpeace také je, aby státy dohlédly, že energetické firmy nebudou tato opatření obcházet.

Česká pobočka Greenpeace v reakci na současnou energetickou krizi minulý týden společně s dalšími environmentálními a sociálními organizacemi spustila kampaň Energie lidem!, která prosazuje systémová řešení energetické chudoby a dostupnost energeticky efektivního bydlení, ale také pomáhá lidem s úsporami energií či získáváním kompenzací vysokých cen od státu.

 

Tisková zpráva Greenpeace ČR z 6. října 2022.