Výzkumníci Tomáš Chabada a Jan Krajhanzl z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity dnes spolu s Hnutím DUHA představili aktuální výsledky a trendy z analýzy domácích i evropských výzkumů veřejného mínění v otázkách obnovitelných zdrojů energie (OZE). Objektivní data o názorech a preferencích veřejnosti ukazují jejich větší oblibu než např. uhelných či jaderných. Tato klíčová zjištění by měla být brána v potaz i během aktuální debaty v Poslanecké sněmovně o novele zákona o podporovaných zdrojích energie.

Obnovitelné zdroje energie jsou v české politice a médiích opakovaně skloňovány jako „nepopulární“ mezi českou veřejností, avšak opak je pravdou. Podle dostupných reprezentativních výzkumů veřejného mínění překonává podpora většiny obnovitelných zdrojů klasické energetické zdroje, například jaderné a uhelné. Jakkoli je preference obnovitelných zdrojů o něco nižší než v západních zemích, výrazná většina Čechů by uvítala, kdyby česká vláda podporovala rozvoj obnovitelných zdrojů prakticky na všech úrovních.

Přestože v některých otázkách zůstává česká veřejnost stále rozdělena, během let postupně převážil názor, že obnovitelné zdroje energie mohou nahradit ty klasické, eventuálně že po přechodu z uhelných zdrojů má být česká energetika založena na zdrojích obnovitelných (spíše než na jádru). Přibližně polovina veřejnosti vyjadřuje zájem o výrobu energie z obnovitelných zdrojů ve svých domácnostech.

Hlavní zjištění analýzy jsou, že veřejnost:

  • jasně preferuje obnovitelné zdroje energie [1, 2, 3]
  • si přeje, aby se výroba elektřiny z uhlí nahradila obnovitelnými zdroji energie [3, 4]
  • by chtěla, aby rozvoj obnovitelných zdrojů energie byl ambiciózní [5]
  • si myslí, že by Česká republika měla veřejnými financemi více podporovat obnovitelné zdroje energie [1, 6]
  • dává přednost komunitní energetice před čistě komerčními projekty [7, 8]

Kompletní analýza je dostupná na webu Hnutí DUHA: https://hnutiduha.cz/publikace/verejne-mineni-o-oze2020

Použité průzkumy veřejného mínění jsou ke stažení na https://drive.google.com/drive/folders/1D7sHItGhEUcWHg6gpuaJi_ZHYT-4PmpS?usp=sharing

 

Kontakty:

Mgr. Tomáš Chabada, environmentální sociolog na FSS MU, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

PhDr. Jan Krajhanzl, Ph.D., sociální a environmentální psycholog na FSS MU, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

RNDr. Bohumil Frantál, Ph.D. sociální geograf Ústavu geoniky Akademie věd ČR, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tomáš Jagoš, expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku, Hnutí DUHA, 773 778 837, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aleš Miklík, tiskový mluvčí Hnutí DUHA, 604 131 131, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Tisková zpráva Hnutí DUHA z 28. ledna 2021.

 

Poznámky:

[1] Focus. (2020). Závěrečná zpráva z výzkumu: Obnovitelné zdroje energie.

[2] Median. (2019). Postoje české veřejnosti k energetické koncepci a těžbě uhlí.

[3] Ipsos. (2016). Coal power plants and renewable resources.

[4] Centrum pro výzkum veřejného mínění. (2020). Veřejnost o vývoji spotřeby elektrické energie a možnostech nahrazení klasických zdrojů při její výrobě – červen 2020 (výzkum Naše Společnost v20-06).

[5] European Union. (2019a). Special Eurobarometer 490: Climate Change. Report (Wave EB91.3).

[6] Centrum pro výzkum veřejného mínění. (2017a). Veřejnost o energetické politice a budoucnosti výroby elektrické energie – květen 2017 (výzkum Naše Společnost v17-05).

[7] Focus. (2015). Energetická politika České republiky pohledem české populace.

[8] Focus. (2016). Názory české populace na majetkové zapojení obcí a občanů do projektů větrných elektráren.