Poslanci a poslankyně právě odhlasovali ve 3. čtení novely zákona o podporovaných zdrojích energie (zákon č. 165/2012 Sb., sněmovní tisk č. 870) [1] podporu pro provoz nových větrných elektráren. Bohužel však nebylo dost hlasů pro doplnění i podpory pro fotovoltaické elektrárny [2]., které jsou přitom největší příležitostí pro energetickou nezávislost a úspory na platbách za energie pro obce, malé firmy a domácnosti. Pokud zákon projde Senátem a přes prezidenta republiky, bude mít vláda možnost spouštět kontrolovanou a efektivní podporu pro větrné elektrárny. Hnutí DUHA bude chtít po nové vládě, aby předložila další novelu a doplnila i fotovoltaické projekty a bude dále obcím pomáhat se získáváním peněz na tyto projekty z Modernizačního fondu.

Se změnou původní vládní novely ve prospěch nových projektů fotovoltaických elektráren přitom původně souhlasil nejen garanční Hospodářský výbor, ale i překladatel novely ministr průmyslu Karel Havlíček [3], který se však na dnešním hlasování vyslovil proti. Pro pozměňovací návrh dávající nárok na podporu i solárním elektrárnám nakonec hlasovali poslanci a poslankyně Pirátů, STAN, KSČM a ČSSD [4], což na schválení nestačilo. Pro celý zákon - a tedy podporu větrných elektráren - pak zvedli ruku zákonodárci z ANO, ČSSD, SPD a KSČM [5].

Tomáš Jagoš, expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA, řekl: “Dnešní rozhodnutí poslanců a poslankyň pomůže modernizaci energetiky jen z části. Sněmovna promarnila šanci otevřít možnost podpory i pro nové solární elektrárny. Smutný je v tomto ohledu postoj koalice SPOLU, která pro novelu nehlasovala, přestože má podporu OZE ve svém volebním programu. Pokud zákon projde celým legislativní procesem, budou moci růst alespoň větrné elektrárny. Na rozvoj fotovoltaiky je zde naštěstí Modernizační fond. Příští vláda však také může přijít s další novelou zákona a my to rozhodně budeme doporučovat.

Tisková zpráva Hnutí Duha ze 14. 7. 2021.

Poznámky:

[1] Znění návrhu novely včetně přehledu legislativního procesu je dostupné zde

[2] Jednalo se o pozměňovací návrh číslo D.3 Petra Dolínka (ČSSD). Totožný pozměňovací návrh měl i Marian Jurečka (KDU-ČSL) s číslem H.11, o kterém se však z důvodu jeho duplicity nehlasovalo. Návrhy jsou dostupné zde.

[3] Viz usnesení Hospodářského výboru ze dne 15. 6. 2021 dostupné zde.

[4] Hlasování číslo 197 dostupné zde.

[5] Hlasování č. 210 dostupné zde.