Členové Paktu starostů, iniciativy, do níž jsou zapojeny více než tři tisícovky starostů z různých evropských měst, se tento týden v Bruselu pokusili ukázat, že se evropské cíle v oblasti energetické účinnosti dají splnit i bez právně závazné legislativy. Dohoda nad chystanou unijní směrnicí k energetické účinnosti je mezitím v nedohlednu.

„Lidé zpravidla nedělají, co se jim řekne. Pokud ale sami půjdete příkladem, je pravděpodobné, že vás budou následovat. Starosta musí jezdit na kole a elektřinu musí šetřit všemi možnými způsoby,“ říká Bo Frank, starosta švédského Växjö, které se v roce 1993 rozhodlo dát sbohem závislosti na fosilních palivech a dnes se o něm mluví jako o nejzelenějším městu Evropy.

„Nulová tolerance vůči znečištění“, kterou Frank propaguje, prý městu přinesla „z EU spoustu peněz na projekty, které šetří energii“. Starosta dokonce každým rokem organizuje soutěž, v níž místní zastupitelstva soutěží o titul nejlepšího akčního plánu energetické účinnosti.

Při propagaci energetické účinnosti je podle Franka třeba dbát na image. Starosta Växjö je mimo jiné také jedním z duchovních otců kampaně Engage . Tvůrci projektu si od něj slibují, že z něj v příštím roce vyroste vůbec nejrozsáhlejší zdola iniciovaná síť samospráv, které aktivně podporují energetické úspory. Gérard Magnin, výkonný ředitel iniciativy věří, že se počet členů během příštího roku rozroste ze současných dvanácti na více než 150.

Kampaň Engage do značné míry odráží myšlenky, jimiž se tři tisícovky starostů sdružených v tzv. Paktu starostů a primátorů (z českých měst do něj bylo zatím zapojeno pouze město Jeseník) snaží už několik let ovlivnit národní politiky. Lidé podle organizátorů kampaně „chtějí vědět, jak šetřit energií a my jim musíme vysvětlovat, proč by měli odpad vyhazovat do různých popelnic“.

Iniciativa musí přijít odspoda

„Musíme postupovat krok za krokem,“ dodává Magnin. Upozorňuje ale, že iniciativa musí vzejít zespoda. „Místní občané musí být rozhodnuti, že svým starostům s naplněním cílů pomohou,“ a to bez ohledu na to, na čem se politici v Bruselu dohodnou či nedohodnou.

Prostřednictvím projektu Engage chtějí být starostové při jednáních s politiky více slyšet. „Každé město má své vlastní sdělení, ale důležitá je společná vize, protože ta může mít dalekosáhlý dopad,“ říká Jennifer Katan z londýnské komunikační agentury Futerra. Agentura připravuje průvodce, který bude k dispozici i na internetu a v němž se budou místní zastupitelstva moci seznámit se zkušenostmi jiných měst. Dvakrát do roka chce navíc plánuje organizovat konference.

Projekt je sice zatím ještě v plenkách, ale podle Magnina „je už otestovaný a funguje“.

Město Sedini ležící v oblasti Sassari v italské Sardinii je čerstvým členem Paktu. Jeho starosta, Giovanni Degorte, zde plánuje snížit do roku 2020 spotřebu energie o 20 %. Jako člen sítě se nyní může inspirovat ze zkušeností jiných měst.

Starostovi Växjö se od roku 1995 podařilo snížit emise oxidu uhličitého ve městě o 35 %. Podobně jako ostatní starostové ale přiznává, že nejnáročnější je komunikace. „Jde hlavně o pořádání konferencí v různých částech města a o zapojování lidí,“ popisuje Frank své zkušenosti.

Zatímco někteří starostové dávají přednost lidskému přístupu, jiní jdou cestou modernějších prostředků. Podle sira Richarda Leese z městské rady v Manchesteru se město snaží podniky, vysoké školy a neziskové organizace motivovat k nákupu energeticky méně náročného vybavení. Využívá také špičkových technologií, jejichž prostřednictvím měří spotřebu a hledá, kde by se dalo ušetřit.

„Nechtěl jsem čekat, až se na evropské úrovni rozhodne,“ říká Leese. „Díky rostoucím cenám energie bude mít energetická účinnost brzy skutečnou tržní hodnotu,“ dodává.

Investoři z arabských zemí

Leese chce během příštích let v Manchesteru snížit emise oxidu uhličitého o 30 %. Pokud vše půjde podle plánu, měl by městské tepelné rozvody už brzy řídit centrální digitální systém. Ani Leese na peníze z evropských fondů nečeká – svými plány se mu podařilo vzbudit zájem investorů z arabských zemí.

Hledání úsporných opatření na místní úrovni může podnítit také kreativitu. Barbara Janke, vedoucí městské rady v Bristolu nechala ve městě nainstalovat automatický inteligentní systém pro řízení dopravy, který zvyšuje plynulost dopravy a zároveň snižuje emise CO2.

Miguel Angel Botia, starosta Murcie v jihovýchodním Španělsku se zase pyšní vysokým počtem instalovaných solárních panelů. Město za tato opatření dokonce získala ocenění a Botia slibuje, že během následujících osmi let sníží emise o 40 %.

Starostové některých měst zkrátka ukazují, že bez ohledu na to, zda se cíle EU v oblasti energetické účinnosti stanou nakonec závaznými nebo ne, šetřit se dá.

Zdroj: EurActive http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/starostove-ukazuji-ze-setrit-energii-se-da-i-bez-evropskych-smernic-009383