Studentky a studenti ani po dvou letech od první středoškolské stávky za klima neustávají ve svém boji za rychlé a spravedlivé řešení klimatické krize. V pátek 19. 3. hnutí Fridays for Future pořádalo v rámci stávky dvanáctihodinový stream. Připojili se tak k vrstevníkům protestujícím po celém světě pod heslem #NoMoreEmptyPromises, které poukazuje na neplnění slibů ze strany politiků a političek.

Svou aktivitou chtěli studenti a studentky upozornit na zásadní ohrožení, jež postupující změna globálního klimatu nadále představuje, a to i navzdory momentálnímu úbytku mediální pozornosti v souvislosti s tragickými následky koronavirové pandemie. Ve středečním prohlášení se proto rovněž připojili k pěti mezinárodním požadavkům, které adresovali političkám a politikům.

Současně v prohlášení poukazují na společného viníka obou krizí, kterým je nejen v České republice právě absence tolik potřebné politické akce: „V případě té pandemické má nečinnost a neschopnost našich odpovědných politických činitelů bezprostřední následky v podobě tisíců mrtvých. Neochota řešit krizi klimatickou pak nemá v současnosti takto drtivé přímé dopady, o to však mohou být její důsledky do budoucna ničivější.“

Příkladem takového selhání je podle studentů složení a fungování Uhelné komise, především pak její závěr, v němž doporučila vládě ukončit těžbu a spalování uhlí až v roce 2038. Ani jeden z termínů, který vláda aktuálně zvažuje, navíc nestačí na splnění závazků ČR vyplývajících z Pařížské dohody. Tím čeští politici a političky prokazují, že jejich sliby jsou jen prázdná slova.

Studenti a studentky také vyzvali veřejnost ke sledování streamu, v jehož programu nechyběla například panelová debata o občanské angažovanosti či přednáška o prázdných slibech českých politiků a političek. Lidé se do stávky mohli zapojit také sdílením vlastní fotografie s hashtagem #NoMoreEmptyPromises.

Kontakt:
Klára Bělíčková
+420 774 382 445
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 

Tisková zpráva hnutí Fridays for Future ze dne 19. března 2021.