Snídaně pro lidi jedoucí ráno do práce na kole, dopravní zpravodajství z chodníků a cyklostezek v rádiu, soutěže a svépomocná cyklodílna. To vše připravila pro Pražany v rámci letošního Evropského týdne mobility iniciativa Auto*Mat. Cílem akce, je propagovat ekologicky šetrné způsoby dopravy a přispívat k omezování nadměrného automobilismu, který ničí charakter měst i lidské zdraví. Týden mobility vyvrcholí nedělní pouliční slavností Zažít město jinak na Vinohradech a tradiční velkou cyklojízdou.

„Praha má obrovské problémy s automobilovou dopravou a v rozvoji šetrných alternativ je málo progresivní. Zaostáváme za vyspělou částí Evropy. Obyvatelé doplácejí na špinavé ovzduší svým zdravím,“ vysvětlil Michal Křivohlávek z iniciativy Auto*Mat, v čem spatřuje význam Evropského týdne mobility. „Každý z nás denně volí, zda pojede autem, na kole, tramvají nebo půjde pěšky. Jednou za pár let volíme politiky, kteří by nám měli vytvářet podmínky pro příjemný život. Právě k zamyšlení nad oběma těmito volbami chceme návštěvníky našich akcí inspirovat,“ dodal Křivohlávek.

Snídani pro cyklisty připravila kavárna Vypálené Koťátko. Od středy 16. do pátku 18. bude ráno na ulici servírovat snídani zdarma každému, kdo přijede na kole. Lidé se také mohou zapojit do netradiční MMS soutěže časopisu ČiliChili a fotit se, jak jedí, spí nebo se baví v ulicích města. Sérii rozhovorů a napůl recesistické dopravní zpravodajství z chodníků a cyklostezek bude po celý týden vysílat Radio 1. Cyklisté mohou navštívit svépomocnou cyklodílnu v alternativním prostoru bývalých squatterů z Vily Milada v Truhlářské ulici.

Hlavním lákadlem, na které se mohou Pražané těšit, však bude nedělní pouliční slavnost Zažít město jinak, kdy se ulice Vinohrad na jeden den promění v korzo. Zmizí jak projíždějící, tak parkující auta, a místo nich vyrostou kavárny, divadelní pódia, živá hudba, galerie pod širým nebem a řada dalších atrakcí a podniků. Odpoledne pak z náměstí Míru odstartuje tradiční velká podzimní cyklojízda. V posledních letech se jí účastní tisíce lidí, projíždějí centrem města a požadují v Praze lepší podmínky pro pěší chůzi a jízdu na kole.

„Praha je jedinečná. Bohužel, ve srovnání s většinou evropských velkoměst i v případě nerespektování cyklistické dopravy. Bydlím za hranicemi Prahy a volím raději cestu menšího stresu. Beru koloběžku, dojedu na metro či vlak a pak se vesele proplétám ulicemi. Kdybych byl v Amsterdamu, nemusel bych se ani moc ohlížet na nervní řidiče. Kéž bych se takhle mohl jednou projet po Praze. Méně aut znamená méně smogu, méně stresu a větší krásu,“ říká reprezentant ve vodním slalomu Vavřinec Hradílek, který se cyklojízd pravidelně účastní. Letošní festival Zažít město jinak podporují také další známé osobnosti, jako například spisovatel Michal Viewegh, ekonom Tomáš Sedláček nebo herec Tomáš Hanák. 

Program Evropského týdne mobility 2009 v Praze


Vypálené koťátko připravuje snídaně pro cyklisty

Od středy 16. do pátku 18. září, vždy od 8 do 11 hodin

Kousek od metra Hradčanská, v parku Charlotty G. Masarykové, na rohu ulic Badenyho a Na Valech, najdou cyklisté stánek kavárny Vypálené koťátko, u něhož se mohou cestou do práce zdarma nasnídat. Každý, kdo tudy pojede ráno na kole, dostane kávu nebo čaj a čerstvé pečivo od dejvického Lichtenbergova pekařství. 

MMS soutěž časopisu ČiliChilli Použij město jinak

Od pondělí 14. do pátku 18. září – kdykoliv pošli MMS

Vyfoť se sám, sama, nebo nejlépe se svými kamarády, a vyhraj poukázku do restaurace v hodnotě až 5 000 Kč. První úkol: najez se ve městě. Druhý úkol: vyspi se ve městě. Třetí úkol: zdokumentuj jakoukoliv jinou činnost, kterou není obvyklé ve městě provádět. 

Vysílání pro chodce a cyklisty na Radiu 1

Od pondělí 14. do pátku 18. září – každý den na Radiu 1 91.9 FM

Radio 1 bude celý týden přinášet každodenní dopravní zpravodajství z ulic, chodníků a cyklostezek. Dozvíte se, kde jsou zácpy a kde je největší pohoda. Vyrazte do města pěšky nebo na kole! Každý den soutěž o outdoorové oblečení Rock Point. Každý den rozhovor o dopravní problematice a situaci v Praze. 

Svépomocná cyklodílna Auto*Matu a Milady

Středa 16. září od 17.30 do 20.30 hodin

V sídle bývalých squatterů z Vily Milada (Truhlářská 11) se městští cyklisté naučí od zkušených odborníků seřídit a opravit nejčastější závady svých kol. Složitější závady opraví profesionálové. Recyklace součástek na opravu kol, vegenské občerstvení, příspěvek dobrovolný. 

Do kostela na kole
Neděle 20. září dopoledne

Smyslem této celorepublikové ekumenické akce je propagovat cyklistickou dopravu, která je, stejně jako pěší chůze, šetrná k životnímu prostředí a ve srovnání s automobilovou dopravou nepoměrně levnější, zdravější a na kratší vzdálenosti dokonce statisticky rychlejší. Pojedete-li v neděli 20. září do kostela, jeďte na kole. 

Pouliční slavnost Zažít město jinak

Neděle 20. září od 12 do 19 hodin

Ulice Vinohrad se na jeden den promění z dopravních tepen a parkovišť automobilů v korzo. V něm najdete kavárny, restaurace, improvizovaná pódia pro koncerty a performance, bleší trh, umělecké instalace, dětský koutek a řadu dalších příjemných překvapení. 

Velká pražská cyklojízda 2009

Neděle 20. září, start ve 14 hodin z náměstí Míru

Projeďte se centrem Prahy na kole! Cyklojízda je barvitou přehlídkou různých kol, módních i životních stylů, ale především velkolepou oslavou svobodného pohybu v ulicích města. Tisíce lidí na kolech vyjadřují své přání, aby byla Praha příjemnějším místem pro život. Cyklojízda zakončí na pouličním festivalu Zažít město jinak.