(Fotografie: autor - @jpvalery, zdroj Unsplash)

Poslanecká sněmovna dnes zrychleně projednává novelu energetického zákona, která umožní nastavení tzv. úsporných tarifů pro domácnosti, spotřebovávající elektřinu a zemní plyn [1]. Konkrétní výši příspěvku pro jednotlivé typy domácností zákon neurčuje, bude záviset na nařízení vlády. Podle Hnutí DUHA úsporný tarif (resp. kompenzace nákladů na energie) trochu pomůže všem domácnostem, vzhledem ke své plošnosti však negarantuje, že nízkopříjmové domácnosti i tak nespadnou do existenčních problémů. Úsporný tarif navíc nelze dle novely zavést pro odběratele tepla z tepláren. 

Hnutí DUHA upozorňuje, že pro ochranu sociálně zranitelných zákazníků před energetickou chudobou je nutné buď doplnit k úspornému tarifu ještě další (sociálně cílenou) slevu nebo výrazně zjednodušit poskytování sociálních dávek tak, aby se včas a hladce dostaly ke všem potřebným. Ekologická organizace dále upozorňuje, že dotace na zateplování domů a solární panely na střechy jsou stále nepřístupné nízkopříjmovým rodinám, které nemají peníze na předfinancování ani na 50% kofinancování investice. 


Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, říká: “Úsporný tarif v této krizové situaci trochu pomůže. Ale už nyní je jasné, že navržené opatření nepomůže všem, co to potřebují – úplně vynechává miliony domácnosti závislých na dodávkách tepla z tepláren. A kvůli své plošnosti rozhodně není dostatečným řešením pro nejzranitelnější, kteří by potřebovali větší podporu, aby se nedostali do existenčních potíží. Vláda musí tyto díry zacelit, jinak to může mít nedozírné sociální dopady. A měla by také dát i nízkopříjmovým rodinám možnost vymanit se z drahé fosilní závislosti pomocí zateplování domů a instalace solárních panelů na střechy. Kompenzovat náklady na drahé energie nepůjde donekonečna.”  


Tiskový komentář Hnutí DUHA z 14. července 2022.

 

Kontakty:

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aleš Miklík, tiskový mluvčí Hnutí DUHA, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Poznámky pro editory a editorky:

[1] https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=9&t=259