Ostrou kritiku sklízí experiment amerických vědců, kteří chtějí zpomalit globální oteplování pomocí rozprášení aerosolu, který odráží sluneční světlo. Existují obavy, že by taková praktika snížila počet srážek na Zemi a zmenšila zásoby potravin pro miliardy lidí.
 

Vědci z Harvardovy univerzity přišli s novým nápadem, jak zabránit oteplování planety. Nad americkým státem Nové Mexiko chtějí z balonu ve výšce 24 kilometrů rozprášit tisíce tun chemických částic, které odrážejí světlo zpět do vesmíru. V úterý o tom informoval britský deník Guardian.

Cílem pokusu je sestrojit technologii, která by napodobila činnost vulkánů. Místo síranů však vědci do vzduchu rozptýlí aerosol.

I když členové týmu tvrdí, že by solární geoinženýrství mohlo zpomalit globální oteplování, jiní vědci naopak varují, že může mít nepředvídatelné a ničivé důsledky pro počasí a zásoby potravin na Zemi.

"Může to například ještě více poničit ozónovou vrstvu, narušit srážkový režim, a to konkrétně v tropických a subtropických pásmech. Potenciálně se tak mohou ocitnout v ohrožení zásoby potravin pro miliardy lidí," nešetří kritikou Pat Mooneyová z kanadské nevládní organizace pro monitoring technologií ETC Group.

Podle studie, kterou vědci zveřejnili v červnu, by umělá regulace slunečního záření snížila množství srážek v oblasti Severní Ameriky a severní Eurasie o 15 procent, ve Střední Americe pak o 20 procent.

Podobný pokus chtěla provést britská vláda loni na podzim. Plán napumpovat vodu do nebe však vzbudil takové pobouření mezi veřejností a mezinárodními nevládními organizacemi, že z něho nakonec sešlo.

Zdroj: http://zpravy.ihned.cz/svet-usa/c1-56606160-vedci-rozprasi-do-vzduchu-tisice-tun-aerosolu-chteji-tak-bojovat-s-oteplovanim-zeme