Společný tiskový komentář Hnutí DUHA, Greenpeace, Centra pro dopravu a energetiku a Zeleného kruhu z 1. února 2021.

Vláda ČR neschválila termín konce spalování uhlí dle loňského usnesení Uhelné komise, která doporučila rok 2038. Dle informace, kterou poskytl vicepremiér Jan Hamáček Deníku N [1], se ministři a ministryně dohodli, že návrh komise musí nejdřív projít meziresortním připomínkovým řízením. Část členů vlády se v předchozích dnech vyjádřila pro dřívější termín, tedy rok 2033. Mezi nimi byl i ministr životního prostředí Richard Brabec, ale také členové vlády za ČSSD, zejména ministr zahraničí Tomáš Petříček, ministr kultury Lubomír Zaorálek a vicepremiér Jan Hamáček, který avizoval podporu rychlejšího odklonu od uhlí od všech ministrů za ČSSD. Po co nejrychlejším konci těžby uhlí volal i ministr zdravotnictví Jan Blatný [2]. Na nedostatek podkladů pro schválení doporučení pak upozorňovala především ministryně sociálních věcí Jana Maláčová.

Ekologické organizace od začátku kritizovaly samotné doporučení Uhelné komise [3], které bez řádných podkladů a s nesprávnými čísly narychlo protlačil ministr průmyslu Karel Havlíček. Hlavním problémem doporučení Uhelné komise je, že počítala s příliš nízkým odhadem ceny emisní povolenky. Je to ale právě stabilně rostoucí cena povolenek, která plány na dalších 17 let spalování uhlí nejspíše rozbije na kusy [4].

Rok 2033 je podle ekologických organizací, které po prosincovém hlasování Uhelnou komisi opustily [5], realističtější a zodpovědnější. Dává větší smysl z hlediska ochrany klimatu a zdraví lidí, energetické bezpečnosti i modernizace energetiky. Zásadní je i pro včasnou přípravu na spravedlivou transformaci uhelných regionů i pro zajištění náhrad pracovních míst a také čerpání EU fondů na tyto účely [6].

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA a bývalý člen Uhelné komise, řekl:
“Vláda dala za pravdu ekologickým organizacím, když dnes nepřijala doporučení Uhelné komise, proti kterému jsem v komisi hlasoval já i kolega Jan Rovenský z Greenpeace. Usnesení bylo vytvořené narychlo a bez dostatečných podkladů. Termín konce uhlí 2038 je příliš pozdě a mimo realitu z hlediska ochrany klimatu i ekonomického výhledu uhlí. Chtěl bych poděkovat všem členům vlády, kteří žádají zkrácení alespoň na rok 2033. V rámci meziresortu je příležitost diskutovat o realistickém plánu na odklon od uhlí v příštích přibližně deseti letech a jak jej udělat sociálně spravedlivě k lidem, pracujícím v uhelném průmyslu.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:
“Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček prosadil v Uhelné komisi své stanovisko, aniž by byly řádně vypracovány podrobné podklady a splněny úkoly, které vláda Uhelné komisi zadala. Není divu, že toto usnesení hodili Havlíčkovi ostatní ministři a ministryně na hlavu. Vadilo jim také, že se nemohli k materiálu vyjádřit, proto teď půjde do řádného meziresortního připomínkování. Otázku, jestli má smysl prodlužovat předsmrtnou agónii uhelného průmyslu až do roku 2038, nebo zda je lepší naplánovat útlum uhlí v příštích deseti letech, tak zřejmě vláda rozsekne až za několik týdnů či dokonce měsíců.”

Daniel Vondrouš, ředitel Asociace ekologických organizací Zelený kruh řekl:
“Uhelná komise nezvládla připravit vládě požadované podklady k rozhodování o konci uhlí. Znovu se potvrdilo, že rozhodnutí ekologických organizací odejít ze špatně vedené komise bylo správné.”

 

Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Poznámky pro editory a editorky:
[1] https://denikn.cz/ Minuta N ve 14:16

[2] https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ve-vlade-sili-hlasy-pro-drivejsi-odklon-od-uhli-hamacek-i-pe/r~dafda24e5fda11ebaabd0cc47ab5f122/

[3] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/vetsina-v-uhelne-komisi-zvolila-naraz-do-zdi-uhli-do-roku-2038-neprezije-vlada-musi-byt

[4] Podklady pro Uhelnou komisi počítaly s cenou emisní povolenky - která nejvíce ovlivňuje jestli má pro firmy smysl vyrábět energii z uhlí - 30 Eur v roce 2030. Ale již v současnosti je cena kolem 33 Eur a očekává se další růst. Renomovaná konzultační společnost Bloomberg New Energy Finance (BNEF) spočítala, že takové zvýšení evropského cíle pro emise zvedne cenu povolenky do roku 2024 na 45 EUR a do 2030 již na 80 EUR. V této situaci je dle propočtů BNEF ekonomicky optimální odstavit uhelné zdroje v České republice do roku 2030 a většinu již do roku 2025 [5].
https://assets.bbhub.io/professional/sites/24/BloombergNEF-Decarbonization-of-Eastern-Europe%E2%80%99s-Energy-Mix-Key-to-Higher-EU-Climate-Goals-Nov-2020.pdf

[5] https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/12486/ekologicke-organizace-odchazeji-z-uhelne-komise-odmitaji-se-nadale-podilet-na-nezodpovednem-planu-na-pozdni-konec-uhli/

[6] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/vlada-v-pondeli-rozhodne-o-konci-uhli-v-cr-cast-ministru-chce-rok-2033-havlicek-haji-rok