Fotografie (c) Greenpeace – Jakub Šedý

21. října 2022 - Představitelé organizace Greenpeace dnes předali do rukou ředitele odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Pavla Zámyslického výzvu  #SpoluProKlima, ke které se připojilo přes 55 tisíc lidí. Aktuální požadavky výzvy zveřejněné po ruské invazi na Ukrajinu, pak podpořilo zhruba 19 tisíc lidí, kteří po české vládě chtějí, aby více chránila klima a životní prostředí. Součástí výzvy jsou i požadavky, které přispějí k řešení současné energetické krize – například větší podpora zateplování, energetických úspor a obnovitelných zdrojů. Spolu s výzvou předala organizace Greenpeace i stovky vzkazů s fotografiemi lidí, kteří výzvu podepsali.

Předání předchází klimatické konferenci COP 27, která se koná 6. až 18. listopadu v egyptském Šarm aš-Šajchu. Česko má jako předsednická země na klimatické konferenci prezentovat pozici celé Evropské unie.

Původně měla výzvu Spolu pro klima přebírat ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která rezignovala ze zdravotních důvodů. Její nástupce však nebyl zatím do funkce jmenován. Není zatím ani jasné, kdo pojede za Česko příští týden na jednání ministrů životního prostředí v Lucemburku, kde se bude pozice EU schvalovat.

V současné době nedosahují podle Greenpeace ani evropské, ani světové cíle pro snižování emisí skleníkových plynů dostatečné míry potřebné pro udržení globálního oteplování pod úrovní 1,5 ˚C, jak vyplývá z Pařížské klimatické dohody. Proto také v dopise, který předali na ministerstvu životního prostředí, apeluji na zvýšení klimatických ambicí v národních politikách pro dosažení stanoveného cíle. Zároveň bude dnes po poledni na Staroměstském náměstí probíhat klimatická stávka Fridays for Future. 

Miriam Macurová, koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace, říká:
„Současná opatření pro snížení světových emisí nejsou dostatečná pro omezení globálního oteplování na 1,5 ˚C. Klimatická krize má už dnes za následek extrémní sucha, tajfúny a záplavy, a proto mezinárodní společenství musí dělat více pro její řešení. Právě klimatický summit v Egyptě je příležitostí pro revizi dosavadních nedostatečných opatření. Česká delegace má v rámci předsednictví důležitou roli, kdy jako zástupce Evropské unie může nasměrovat ambicióznější světový vývoj. Zároveň by měla tyto ambice dostat také do české legislativy.“

 

Tisková zpráva Greenpeace ČR z 21. října 2022.