Oznámili to meteorologové z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Přičinil se o to prý i minulý měsíc, který se s globální průměrnou teplotou 15,7 stupně Celsia stal nejteplejším zářím za celou dobu měření od roku 1880. Po květnu, červnu a srpnu je to letos už čtvrtý měsíční rekord.

Během prvních devíti měsíců letošního roku dosáhla souhrnná průměrná teplota na povrchu Země hodnoty 14,7 stupně Celsia, což znamená vyrovnání rekordní úrovně z roku 1998. Toho roku globální teploty zvyšoval klimatický jev El Niňo, který doprovázejí povodně i sucha. Podle klimatologů je možné, že se objeví i letos a teploty nadstandardně zvýší. El Niňo se projevuje zeslabením studeného oceánského Peruánského proudu a souvisejícím oteplením tamních vod. V letech 2010 a 2011 k jeho důsledkům patřily rozsáhlé povodně v Austrálii nebo také chladnější zima v Evropě.

Globální celoroční teplotní rekordy zaznamenala NOAA v posledních dvaceti letech už pětkrát, konkrétně v letech 1995, 1997, 1998, 2005 a 2010. »Je to jasný důkaz, že změna klimatu se nezastavila a je dál pro lidstvo jedním z nejdůležitějších problémů,« řekl agentuře AP klimatolog Donald Wuebbles z Illinoiské univerzity. I když bude letošní rok ze všech nejteplejší, rekord mu nejspíš nevydrží dlouho, shodují se vědci. Pokud El Niňo skutečně přijde, bude rok 2015 žhavým kandidátem na další rekordní zápis. Pozemšťanům prý zkomplikují život vlny veder a sucho.   

ZDROJ: čtk