Předsedové ČSSD, ANO a KDU-ČSL v pondělí podepsali koaliční smlouvu a potvrdili předběžné složení nové vlády. Nominaci na post ministra životního prostředí v ní získal Richard Brabec (ANO), člen představenstva Svazu chemického průmyslu. Ochránci životního prostředí sdružení v organizaci Zelený kruh zveřejnili dvanáct témat, které by měla nová vláda v oblasti zelené politiky vyřešit co nejdříve.

Na tiskové konferenci po podpisu koaliční dohody se za budoucího ministra postavil i předseda Hnutí ANO. "Je úsměvné podsouvat spekulace, že by někdo chtěl zneužívat tuhle funkci,"prohlásil Andrej Babiš. Podle něj se naopak o zneužití ministerstva dříve pokoušela ODS, zejména v rámci zakázky na výstavbu pražské čistírny odpadních vod. Podle Babiše Hnutí ANO hledalo šéfa rezortu životního prostředí mezi environmentálními odborníky, nakonec se ale s nikým nedohodlo. Mezi oslovenými byl například Ladislav Miko, Rut Bízková nebo Libor Michálek.

Ten na své facebookové stránce napsal, že měl o post zájem za podmínky, pokud by obsazování pozic náměstků nebylo politické a byla by šance přivést do resortu širší tým odborníků. "Před Vánoci jsem potom panu Babišovi poslal seznam lidí, kteří by mohli tvořit můj tým, pokud bych byl ministrem, ale odpověď jsem již neobdržel," tvrdí Michálek.

Andrej Babiš prohlásil, že je překvapen vyjádřením ekologických organizací, kterým se nelíbí ministr se zázemím v chemického průmyslu, navíc spojeném s firmou Agrofert. "Že by pan Brabec preferoval zájmy chemického průmyslu, to považuji za absurdní spekulace," dodal Babiš. Se zástupci ekologických organizací by se měl nový ministr setkat příští týden.

„Pan Brabec je ze Svazu chemického průmyslu, který prosazoval zmírnění evropských norem pro průmysl a utajování informací o chemickém znečištění, v nové roli by měl Integrovaný registr znečištění naopak hájit a prosazovat normy výhodnější pro životní prostředí než pro průmyslové podniky," připomíná rozporuplnost situace Jindřich Petrlík, předseda sdružení Arnika. Podle něj by Richard Brabec měl předložit mnoho let očekávanou novou odpadovou legislativu a podpořit recyklaci odpadu namísto drahých a škodlivých spaloven. "Je velká otázka, zda je pro takové úkoly vhodnou osobou. Zatím jsme od něj zaznamenali jen prohlášení, že role ministra průmyslu by mu vyhovovala více,“ říká Petrlík.

"Musí se jednat o nějaký omyl, když má životní prostředí chránit bývalý šéf chemičky Brabec," komentuje nominaci Ondřej Liška, předseda Strany zelených. Podle něj vzniká "vláda střetu zájmů".

Asociace Zelený kruh zveřejnila dvanáct konkrétních priorit, které by nová vláda měla řešit. Mezi ně patří například odpadová politika nebo možnost místních obyvatel podílet se na rozhodování o rozšíření chemičky či zrušení parku v jejich sousedství. "Po třech letech personálního rozkladu, neplnění úkolů a devastujících rozpočtových škrtů musí nový ministr Brabec v úřadu udělat pořádek a znovu otevřít dialog s nevládními organizacemi i odbornou veřejností,“ říká Júlia Sokolovičová, ředitelka asociace ekologických organizací Zelený kruh

Podle aktivistů se nový ministr musí zbavit "amatérů na vedoucích pozicích ministerstva" a rezortních organizací a znovu vytvořit odborný státní úřad. Znovu by mělo podporovat služby v oblasti ekoporadenství a ekologické výchovy, velký dluh zůstává i vůči ovzduší na Ostravsku, zvýšit by se mělo financování ochrany přírody, více evropských peněz by se mělo využít pro malé projekty úspor energie, recyklace nebo péče o krajinu.

„Vítáme, že nový ministr prosazuje zachování limitů těžby uhlí. Skvělou příležitost prokázat svoji nezávislost na velkých znečišťovatelích bude mít při vyjednáváních o nové evropské klimatické a energetické politice," komentuje Klára Sutlovičová z Greenpeace.

ZDROJ: Ekolist.cz