BRNO/PRAHA - Hodina Země je celosvětově největší happening na ochranu životního prostředí. Během této akce lidé, obce a firmy zhasínají na podporu ochrany klimatu světla ve svých bytech, ale i veřejné osvětlení významné památky nebo světelné reklamy. Hodina Země se koná 19. března od 20:30 a v České republice se k ní už přihlásily desítky obcí.

K Hodině Země se už přihlásilo 38 měst a obcí. Další radnice, které chtějí dát najevo, že jim záleží na ochraně životního prostředí, se mohou přihlásit na stránkách www.hodinazeme.cz.

„Symbolickým zhasnutím městských dominant, místních památek, firem i bytů dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet,“ vysvětluje důvody pořádání akce Hodina Země Yvonna Gaillyová ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Loňský rok byl zatím nejteplejším zaznamenaným rokem v historii. Byl to ale také rok, kdy se země celého světa společně domluvili na ochraně klimatu na historickém setkání v Paříži. „Svět se už na ochraně klimatu dohodl, teď je čas, abychom začali i u nás. To znamená šetřit s energiemi, více využívat obnovitelné zdroje a skončit s pálením fosilních paliv, které ke změně klimatu přispívají nejvíce,“ říká Hugo Charvát z Centra pro dopravu a energetiku.

V roce 2016 čeká Českou republiku podpis Pařížské dohody o ochraně klimatu. Ta poprvé v dějinách zavazuje průmyslové i rozvojové země chránit společné klima. Rozvinuté země musí jít ještě dál a začít výrazně více přispívat nejchudším regionům světa na opatření, která pomohou odvracet dopady změny klimatu. To znamená také přestat podporovat pálení fosilních paliv.

Seznam obcí přihlášenách k Hodině Země najdete zde: http://www.veronica.cz/hodinazeme/co-zhasne/obce/

O Hodině Země:

Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Počet zapojených zemí postupně narostl na více 170, zhasíná více než 10 000 památek světového významu a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí.

V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců. Loni se do tmy ponořilo například Velké náměstí v Hradci Králové, hrad Špilberk v Brně, osvětlení chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře nebo sportovní stadiony v Ústí nad Labem.

 

Společná tisková zpráva Centra pro dopravu a energetiku, Ekologického institutu Veronica a Klimatické koalice.

 

Kontakty:

Hugo Charvát, Centrum pro dopravu a energetiku, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 772 728 890

Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 777 323 792

 

DPF. verze ZDE.

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz