Radnice v Brně, Ostravě, Liberci či Prostějově se v sobotu 25. března večer ponoří do tmy, aby ukázaly, že obyvatelé České republiky berou vážně změnu klimatu. Celosvětové akce Hodina Země se účastní na 90 měst a vesnic, 75 firem a tisíce jednotlivců.

K Hodině Země se hlásí skoro stovka obcí, mnohé menší zhasnou své veřejné osvětlení, ve větších sídlech potemní slavnostní osvětlení památek, jako je třeba chrám sv. Barbory v Kutné Hoře nebo Broumovský klášter. V 90 zapojených městech a obcích, mezi které patří i Praha, žije více než čtvrtina obyvatel České republiky. Vedle obcí se k hodině po tmě přidávají soukromé firmy jako jsou hotely, restaurace a kavárny.

Hodina Země, která letos proběhne již podesáté, upozorňuje na to, že chránit klima je naléhavé. V roce 2015 proběhla Klimatická konference v Paříži, která potvrdila vůli všech států světa omezit emise skleníkových plynů tak, aby se globální teplota nezvýšila pokud možno o více než 1,5 °C. V roce 2016 jednotlivé parlamenty dohodu ratifikovaly, takže vstoupila v platnost. Český parlament tak dosud bohužel neučinil. Česká vláda sice před několika dny schválila Politiku ochrany klimatu, která mj. říká, že české emise mají do roku 2050 klesnout o 80 %. Tento cíl ale Pařížskou úmluvu nenaplní, brzy bude třeba přijmout opatření ambicióznější. Za celou Klimatickou koalici to vyjádřila Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku: “Vítáme přijetí Politiky ochrany klimatu, nicméně konstatujeme, že bohužel již v momentě schválení jsou cíle Politiky zastaralé a musejí být při nejbližší příležitosti upraveny tak, aby byly v souladu s pařížskou klimatickou dohodou a jejím cílem udržet globální oteplení mezi 1,5 a 2°C.”

Hodina Země je příležitostí pro představitele měst, aby symbolickým gestem dali vládě a parlamentu najevo, že jsou připraveni ve prospěch ochrany klimatu jednat. Martin Ander, náměstek brněnského primátora pro životní prostředí říká: „Zhasnutí dominant je symbol, podstatná jsou ale konkrétní opatření, která naši energetickou náročnost opravdu snižují. Brno před dvěma lety zavedlo tzv. energetický management budov, díky němuž je nyní ve více než stovce budov průběžně sledována spotřeba všech energií. Program už přináší první výsledky ve snižování plýtvání energiemi – v nižších účtech a nižším znečištění ovzduší.“

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického Institutu Veronica dodává: „Symbolickým zhasnutím dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, nejen víme, ale že se na jeho řešení chceme aktivně podílet. Přidáváme se k milionům lidí na celém světě, kterým osud planety, našich dětí a vnuků není lhostejný.“

Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Postupně se do happeningu zapojili lidé z více než 170 zemí světa, zhasíná více než 12 000 památek světového významu a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí.

Seznam obcí přihlášených k Hodině Země najdete zde: http://www.veronica.cz/hodinazeme/co-zhasne/obce/

Oficiální video (s českými titulky) zde: https://www.youtube.com/watch?v=bvSjJWrQzN8

Kontakty:

Radka Matějíčková, Ekologický institut Veronica, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 778 767 964

Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 777 323 792