fbpx
Hodina Země i letos ponoří ČR do tmy

Hodina Země i letos ponoří ČR do tmy

Hodina Země (Earth Hour) je největším celosvětovým happeningem. V sobotu 28. března již po deváté zhasnou obce, kulturní památky, podniky, domácnosti i jednotlivci po celém světě na hodinu své osvětlení. To vše ve snaze upozornit na snahu o lepší ochranu životního prostředí a probíhající globální změny klimatu.

Mezi 20:30 a 21:30 místního času se tak ponoří do tmy přes 7000 měst ve 162 zemích planety. Akce se každoročně účastní nejznámější kulturní památky světa jako například Eiffelova věž v Paříži, londýnský Big Ben nebo Opera v Sydney. V ČR se k happeningu připojí například Ústí nad Labem, Kolín, Kutná Hora nebo Praha. Seznam všech zapojených obcí je k dispozici zde.

V roce 2015 se happening nově koná pod heslem "Zhasínáme fosilní energetiku“ ve snaze upozornit na to, že na změně klimatu se podílí především spalování fosilních paliv.

Nejde jen o to energií šetřit, ale i využívat vhodné, dlouhodobě udržitelné zdroje. Je paradoxní, že v situaci, kdy vědci říkají, že emise skleníkových plynů musí postupně klesnou k nule, zvažuje Česko prolomení těžebních limitů. Letošní Hodina Země má tak mimojiné vzkázat politikům, že zastaralou špinavou energetiku již nechceme.“ Uvedla Barbora Urbanová, koordinátorka kampaně.

V rámci kampaně mají lidé možnost s pomocí fotovzkazů vyzvat politiky, aby zajistily přechod Česka od zastaralé energetiky k čistým obnovitelným zdrojům.

„Je to na každém z nás, každý může zhasnout, každý může šetřit energii, třeba tím, že nebude přetápět, každý si může najít dodavatele elektřiny z obnovitelných zdrojů.“ Řekla Yvonna Gailly, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Hodinu Země ve světovém měřítku pořádá Světový fond na ochranu přírody (WWF), v České republice pak Centrum pro dopravu a energetiku, Ekologický institut Veronica a Klimatická koalice.  

Tisková zpráva Centra pro dopravu a energetiku, Ekologického institutu Veronica a Klimatické koalice.

 

Kontakty:

Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatická koalice, Centrum pro dopravu a energetiku,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 605 276 909

Yvonna Gailly, ředitelka, Ekologický institut Veronica, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 777 323 792

Více informací:
www.hodinazeme.cz

www.facebook.com/hodinazeme

#hodinazeme

PDF k dispozici zde.


Vytisknout