Brusel/Praha - Široká koalice nevládních organizací (1) na včerejší konferenci v Evropském parlamentu v Bruselu jedním hlasem vyzvala Evropskou unii a zástupce členských států k rychlému schválení ambiciózních politik pro snižování poptávky po energii v budovách. Pouze na topení a klimatizaci spotřebují domácnosti v EU více jak čtvrtinu veškeré energie spotřebované v Evropské unii.

Na konferenci v Bruselu byl představen Manifest s názvem „Příjemná obydlí s dobrým vybavením“ (Warm homes, cool products). Manifest bude v následujících měsících sloužit jako podklad pro diskusi o využití obrovského potenciálu politiky energetické účinnosti v EU.

Evropská unie právě jedná o vylepšení platné směrnice o energetické náročnosti budov, která prozatím nepřinesla významnější zlepšení. Přepracovaná směrnice o energetické náročnosti budov by měla zajistit, aby všechny nově stavěné budovy byly energeticky nulové, tzn. aby produkovaly nejméně tolik energie, kolik samy spotřebují.

„Drtivá většina stávajících budov je špatně izolovaná a využívá neúčinné systémy vytápění a chlazení. Postavit nízkoenergetický nebo pasivní dům přitom není o mnoho dražší než standardní dům. Domácnostem to navíc přinese každoroční výrazné úspory na vytápění,“ řekl Ondřej Rut ze Zeleného kruhu.

Kromě legislativy o budovách jedná EU o energetických standardech zařízení pro ohřev a klimatizaci. Připravuje také nový Akční plán pro energetickou účinnost, který má nahradit platný Akční plán z roku 2006.(2)

Manifest „Příjemná obydlí s dobrým vybavením“ podpořili i čtyři poslanci Evropského parlamentu ze čtyř politických frakcí.(3) K podpoře manifestu budou vyzváni i čeští europoslanci.

Navštivte také www.coolproducts.eu nebo pro další informace kontaktuje:
Ondřej Rut, Zelený kruh, ondrej.rut(zavinac)zelenykruh.cz, +420 737 431 945
Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, jiri.jerabek(zavinac)ecn.cz, +420 775 692 169
Catherine Pearce, European Environmental Bureau (EEB), +32 (0) 2 2891302 (anglicky, francouzsky), catherine.pearce(zavinac)eeb.org (Brusel)

(1)   Kampaň Cool products for a cool planet je společná kampaň široké koalice nevládních organizací v celé Evropě. Jejím cílem je podpořit prosazení požadavků na spotřebu energie a energetické standardy pro budovy a výrobky v EU. www.coolproducts.eu

(2) http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2006:0545:FIN:CS:PDF

(3) Anni Podimata (Aliance socialistů a demokratů), Fiona Hall (Aliance liberálů a demokratů pro Evropu), Claude Turmes (Zelení) and Dr. Peter Liese (Evropská lidová strana)