fbpx
Šedesát minut tmy spojilo svět

Šedesát minut tmy spojilo svět

 

Proběhla Hodina Země 2015. Na stále nebezpečnější změnu klimatu upozornilo hodinovým zhasnutím více než 7000 měst ve 172 zemích světa a miliony jednotlivců po celém světě. Přidaly se k nim i desítky českých obcí, památek, firem a více jak tisícovka jedinců.

Hodina Země neznamená pouze zhasnutí světel na jednu hodinu. Jedná se o symbolický čin, který je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu.

Akci podpořil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve svém prohlášení „Lidé změnu klimatu způsobují a lidé také nesou její důsledky. Lidé ale zároveň tento problém mohou vyřešit.“

V České republice se kampaně zúčastnilo například Ústí nad Labem, Vyškov, Hodonín či Brno nebo Prostějov. Zhasl Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, brněnský hrad Špilberk nebo pražský Schwarzenberský palác. Mimo jiné se konala i řada doprovodných akcí pro veřejnost jako například brněnský světelný cirkus nebo debata s účastníky EKO výzvy.

Heslem letošní kampaně v České republice bylo „Zhasínáme fosilní energetiku“ jako reakce na debatu o potenciálním prolomení limitů těžby uhlí v Severních Čechách. Rozšíření těžby uhlí je v přímém rozporu jak s našimi klimatickými závazky, tak s doporučením vědců.

„Hodina Země nám pomáhá uvědomit si, že žijeme v jednom velmi propojeném světě. Emise skleníkových plynů se na hranicích nezastaví a proto ani pálení uhlí není pouze národní  záležitostí. Politici by měli vyslyšet přání lidí a podpořit přechod na čisté zdroje energie.“ Uvedla Barbora Urbanová, koordinátorka kampaně.


Fotografie z České republiky jsou průběžně přidávány na:
https://picasaweb.google.com/109313330161188322424/HodinaZeme2015

Fotografie a videa z celého světa najdete na:
http://www.earthhour.org/earth-hour-live-watch-the-hour-unfold-around-the-world

Prosíme novináře, aby důsledně používali uvedený copyright.

 

Tisková zpráva Centra pro dopravu a energetiku, Ekologického institutu Veronica a Klimatické koalice.

 

KONTAKTY

Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatická koalice, Centrum pro dopravu a energetiku,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 605 276 909

Yvonna Gaillyová, ředitelka, Ekologický institut Veronica, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 777 323 792

 

VÍCE INFORMACÍ

www.hodinazeme.cz

www.facebook.com/hodinazeme

#hodinazeme

www.earthhour.org

 

 


Vytisknout