Proběhla Hodina Země 2015. Na stále nebezpečnější změnu klimatu upozornilo hodinovým zhasnutím více než 7000 měst ve 172 zemích světa a miliony jednotlivců po celém světě. Přidaly se k nim i desítky českých obcí, památek, firem a více jak tisícovka jedinců.

Hodina Země neznamená pouze zhasnutí světel na jednu hodinu. Jedná se o symbolický čin, který je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, zejména ochraně klimatu.

Akci podpořil i generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve svém prohlášení „Lidé změnu klimatu způsobují a lidé také nesou její důsledky. Lidé ale zároveň tento problém mohou vyřešit.“

V České republice se kampaně zúčastnilo například Ústí nad Labem, Vyškov, Hodonín či Brno nebo Prostějov. Zhasl Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, brněnský hrad Špilberk nebo pražský Schwarzenberský palác. Mimo jiné se konala i řada doprovodných akcí pro veřejnost jako například brněnský světelný cirkus nebo debata s účastníky EKO výzvy.

Heslem letošní kampaně v České republice bylo „Zhasínáme fosilní energetiku“ jako reakce na debatu o potenciálním prolomení limitů těžby uhlí v Severních Čechách. Rozšíření těžby uhlí je v přímém rozporu jak s našimi klimatickými závazky, tak s doporučením vědců.

„Hodina Země nám pomáhá uvědomit si, že žijeme v jednom velmi propojeném světě. Emise skleníkových plynů se na hranicích nezastaví a proto ani pálení uhlí není pouze národní  záležitostí. Politici by měli vyslyšet přání lidí a podpořit přechod na čisté zdroje energie.“ Uvedla Barbora Urbanová, koordinátorka kampaně.


Fotografie z České republiky jsou průběžně přidávány na:
https://picasaweb.google.com/109313330161188322424/HodinaZeme2015

Fotografie a videa z celého světa najdete na:
http://www.earthhour.org/earth-hour-live-watch-the-hour-unfold-around-the-world

Prosíme novináře, aby důsledně používali uvedený copyright.

 

Tisková zpráva Centra pro dopravu a energetiku, Ekologického institutu Veronica a Klimatické koalice.

 

KONTAKTY

Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatická koalice, Centrum pro dopravu a energetiku,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 605 276 909

Yvonna Gaillyová, ředitelka, Ekologický institut Veronica, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 777 323 792

 

VÍCE INFORMACÍ

www.hodinazeme.cz

www.facebook.com/hodinazeme

#hodinazeme

www.earthhour.org