Praha: V neděli 29. listopadu, v předvečer klimatického summitu v Paříži (koná se 30. 11. - 11. 12.), se v centru Prahy uskuteční jedinečný pochod, který má jednajícím politikům i české vládní delegaci ukázat, že budoucnost planety a změna klimatu nejsou lidem lhostejné. Podobné pochody svolávají ekologická a sociální hnutí, církve i odbory po celém světě. Klimatický pochod půjdou lidé například v Berlíně, Amsterdamu či Londýně.

Informace o průvodu:
neděle 29. listopadu od 15:00 - Václavské náměstí

Zástupci a zástupkyně většiny světových zemí rozhodnou v prosinci v Paříži o tom, jak se svět postaví ke změně klimatu, jejíž důsledky snášíme již dnes v podobě extrémního počasí, ničivých povodní i nákladných epizod sucha. Změna klimatu ohrožuje zemědělství a produkci potravin, ožebračuje již tak chudé obyvatele rozvojových zemí globálního Jihu a je i jednou z příčin humanitární katastrofy projevující se v rostoucím počtu lidí, kteří utíkají do Evropy.

Masivní pochod, na němž se očekávaly desetitisíce až statisíce lidí, se měl původně uskutečnit přímo v pařížských ulicích, byl však kvůli bezpečnostním opatřením po nedávných teroristických útocích zrušen. O to větší pozornost se bude upírat na protesty a happeningy u nás a v dalších zemích.

A jaké mají lidé požadavky? Chtějí snižovat emise skleníkových plynů; omezit plýtvání energií a zahájit přechod k obnovitelným zdrojům energie. Řešení musí být spravedlivé, úspory energie se musí projevit na účtech domácností, podporovat se mají především obnovitelné zdroje ve vlastnictví lidí, obcí či družstev. Nová i tradiční průmyslová odvětví dají v moderní ekonomice lidem více práce než uhelné doly a elektrárny. Demonstrující žádají mimo jiné přenastavení mezinárodního obchodu, počínaje přepracováním navrhované úmluvy TTIP, či snížení spotřeby živočišných produktů.

Účastníci průvodu se sejdou ve tři hodiny na pražském Václavském náměstí. Již o hodinu dříve připravuje iniciativa Avaaz setkání v Riegrových sadech, které se na náměstí přesune. Akci také podpoří aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika, které o víkendu oslaví první narozeniny. Po projevech odborníků, vědců a zástupců církví a občanských iniciativ se lidé vydají v průvodu k petřínské rozhledně - české zmenšenině pařížské Eiffelovy věže. Zde vytvoří poselství, které bude vyjadřovat naději na lepší budoucnost, v níž zavládne mír a světové klima bude v bezpečí. Zároveň bude happening uctěním památky nedávným obětím terorismu v Paříži, Bejrútu a dalších místech.

“Jediným řešením pro změnu klimatu je odpovědnost. Potřebujeme, aby se politici postavili zodpovědně ke globální dohodě o změně klimatu a přišli s přesvědčivými řešeními, která nekončí jednáním na konferenci v Paříži,” uvedla Petra Honcová, koordinátorka Klimatické koalice.

“Zastavit změnu klimatu znamená prosadit energetickou revoluci - zastavit pálení uhlí a další fosilní paliva a prosadit obnovitelné zdroje. Vědí to politici, vědí to vědci, vědí to běžní lidé a ví to samozřejmě i fosilní lobby. Paříž ukáže, komu politici naslouchají,” sdělil koordinátor kampaní Greenpeace Jan Freidinger.

 „Lidé v rozvojových zemích přicházejí o úrodu kvůli častějším a delším suchům, novináři ve státech bývalého SSSR jsou pronásledováni. To se děje i kvůli české závislost na fosilních palivech, které poškozují klima a musíme za ně platit režimům v Rusku, Ázerbájdžánu či Kazachstánu. Řešení je přitom na dosah ruky – antifosilní zákon, který vláda slíbila v programovém prohlášení,“ řekl Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA.

 

Společná tisková zpráva Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Klimatické koalice.

 

Kontakty pro novináře:

     Petra Honcová, koordinátorka Klimatické koalice, 605 276 909,
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

     Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 140 443, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,

     Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

     Josef Patočka, koordinátor pochodu, 731 445 153, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Akci podporují:

Hnutí DUHA
Greenpeace ČR
Klimatická koalice
Avaaz
Zelený kruh
Centrum pro dopravu a energetiku
Ekumenická akademie
Pro-bio liga
Společnost pro zvířata
Mladí zelení
Stop TTIP CZ
Socialistická solidarita
Děti Země
Koalice STOP HF
Educon
Asociace místních potravinových iniciativ
Wontanara
Autonomní sociální centrum Klinika
Koalice proti palmovému oleji

a další iniciativy

VERZE V PDF. ZDE