fbpx
Svaz britského průmyslu si libuje v zelených zákonech

Svaz britského průmyslu si libuje v zelených zákonech

Britským průmyslovým podnikům pomohly zákony, které snižují závislost země na fosilních palivech – a pomohly jim jako máloco v posledních několika letech. Na konferenci, která se koná v Poslanecké sněmovně, to řekla Michelle Hubertová ze Svazu britského průmyslu (CBI).

Zelené programy podle průmyslníků byly příčinou třetiny ekonomického růstu ve Velké Británii v roce 2011.

Politici, experti a byznysmeni na mezinárodní konferenci debatují, jestli – a jak – by se hlavním pilířem nové Státní energetické koncepce měly stát programy, které sníží plýtvání energií: velkoplošná podpora po zateplování domů, inovace v průmyslu či chytrá auta a podobně.

Zástupkyně britských průmyslových podniků také řekla, že:
  • Čistá odvětví mohou během příštích dvou až tří let zvětšit hrubý domácí produkt Británie o 630 miliard korun (20 miliard liber).
  • Export čistých technologií je tak velký, že do dvou let sníží britský deficit zahraničního obchodu na polovinu.
  • Zelená odvětví v Británii zaměstnávají 940 000 lidí
  • Podařilo se to díky konkrétním zákonům a jiným programům, které nastartovaly inovace.
CBI zastupuje 240 000 britských podniků.

Konferenci uspořádalo Hnutí DUHA s Klimatickou koalicí a britským, německým a rakouským velvyslanectvím a Nadací Heinricha Bölla.

Předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) na ní řekl, že „všechny zelené pohledy jsou správné“ a „ zavádět nové technologie…je velkou příležitostí pro kreativní průmysl“, která „může být konkurenční výhodou“.

Miroslav Pech z Hnutí DUHA řekl:

„Pro některé české politiky je to patrně trochu kulturní šok. Britský průmysl si vysloveně libuje v legislativě, která snižuje závislost země na uhlí, plynu a ropě – protože rozhýbala inovace a nová odvětví."

„Britská nebo německá energetická koncepce nespočívají pouze v budování elektráren, dolů a ropovodů, ale hlavně v konkrétních programech, jak rozhýbat inovace, které zajistí větší výrobu s menší spotřebou energie.“

Barbora Hanžlová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla:

„Využití potenciálu energetických úspor je naším hlavním úkolem ještě před tím, než budeme řešit, z jakého zdroje a pomocí které technologie uspokojíme naší poptávku po energii. Tento potenciál je v České republice nesmírný, Státní energetické koncepce by mu proto měla věnovat adekvátní pozornost. Spor o využití uhlí za limity těžby nebo dostavbu jaderné elektrárny se pak může ukázat jako nadbytečný.“

 

Kontakty:

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, telefon 604 202 470,

email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Miroslav Pech, Hnutí DUHA, telefon 723 559 495,

email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vytisknout