Glasgow - 9. listopadu 2021: Dnes vyšel nový Climate Change Performance Index 2022 [1] a Česko se v něm propadlo o několik příček dolů. Z loňské 47. pozice klesla Česká republika na 51. místo ze 61 hodnocených zemí či celků. Před Českou republikou se umístily i země jako Indie, Maroko, Ukrajina, Rumunsko či Turecko. Poslední příčky žebříčku sdílíme se státy jako Saúdská Arábie či Rusko. 

Mimoto Česko rovněž obdrželo na summitu COP26 v Glasgow anti-cenu Fosílie dne. Tu na klimatických summitech OSN pravidelně uděluje mezinárodní síť neziskových organizací Climate Action Network. Česko dnes v žebříčku zemí s nejhorším přístupem k řešení klimatické krize obsadilo “úctyhodné” třetí místo. [2] Je to vůbec poprvé, co se České republice podařilo na tuto anti-cenu dosáhnout. Česko získalo Fosílii dne za projev, který na COP26 přednesl premiér Andrej Babiš, a za následný páteční útok na části klimatické legislativy Fit for 55 ze strany Senátu ČR.

Zatímco jiné země na konferenci v Glasgow podepisují závazky k odchodu od uhlí a jiných fosilních paliv či debatují možný rozsah a nastavení finanční podpory pro rozvojové země, Česko například jako jediná země V4 stále nepřispělo ani do Zeleného klimatického fondu na období 2020-2023. 

 

Jitka Martínková, komunikační koordinátorka Klimatické koalice, řekla: “Česká republika se během konference v Glasgow snaží dostat někam na úroveň Austrálie či Saúdské Arábie. Zatímco vyspělé země řeší, jak rychle snížit emise a jak nastavit mechanismy finanční pomoci rozvojovým a zranitelným zemím, Česko se zajímá pouze o to, jak se ze závazků vykroutit a přehodit odpovědnost na jiné. Není proto divu, že se stává aspirantem na klimatické anti-ceny a v letošním CCPI se propadlo zase o něco blíž k samému dnu tohoto žebříčku.”

Jan Freidinger, Greenpeace, řekl: “Podle BBC má fosilní průmysl v Glasgow nejpočetnější delegaci a to mohli klidně připočítat tu českou. David  Attenborough mimo jiné na summitu řekl, že ve svém životě byl svědkem strašlivého úpadku, ale vy můžete a měli byste být svědky úžasné obnovy. Motivací v boji proti klimatickým změnám by podle něj neměl být strach, nýbrž naděje. S přístupem, který předvádí český premiér, česká delegace, ale i třeba Senát, se veškerá naděje rozplývá jako mlha nad skotskými slatěmi.“

 

Kontakty pro média:

Jitka Martínková, Klimatická koalice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 728 399 452

Jan Freidinger, Greenpeace ČR, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 734 620 843Poznámky pro editory a editorky:

[1] https://ccpi.org

[2] https://climatenetwork.org/resource/fossil-of-the-day-08-november-2021/