Dnes začíná dvoutýdenní Konference OSN o změně klimatu. V pořadí již 18. summit se odehraje v katarském městě Doha. Nejdůležitějšími body na programu bude vyjednání podmínek pro druhé kolo snižování emisí pod Kjótským protokolem, financování klimatických opatření v rozvojových zemích a práce na nové celosvětové dohodě.
 
Na konferenci se sjedou zástupci téměř dvou set zemí světa. Delegace Evropské unie však odjíždí do Doha s nejistým mandátem. Ministři životního prostředí EU se totiž nedokázali shodnout na společném postupu v několika klíčových otázkách. Spor se očekává zejména ohledně úpravy pravidel umožňujících používat ušetřené emisní kredity z prvního kola Kjótského protokolu i v dalších letech. Řešení navrhla skupina rozvojových zemí a Číny, ministři osmi (nových) členských zemí EU pod vedením Polska ho však odmítli přijmout za základ pro jednání.
 

„Platná pravidla Kjótského protokolu dovolují neomezeně používat přebytečné emisní kredity ze současného kola  i v následujících letech. Celkem se jedná až o 13 miliard volných kreditů a toto množství více než tisícinásobně převyšuje potenciální poptávku. Kjóto II tak hrozí být stejným fiaskem, jakým je nyní evropský systém obchodování s emisemi,“.komentuje Klára Sutlovičová.

Země EU mají asi 4 miliardy přebytků (nejvíce Polsko), téměř polovina je pak na účtě Ruska. Česká republika velkou část svých ušetřených emisí včas prodala a z výnosu zaplatila program Zelená úsporám. Nyní se tyto kredity obchodují sotva za pár euro a pokud se pravidla nezmění, jejich cena klesne k nule.

Delegáti se budou dále zabývat tím, ze kterých zdrojů naplnit závazek financovat klimatická opatření v rozvojových zemích až sty miliardami dolarů ročně do roku 2020, a budou pokračovat v přípravě nové celosvětově závazné klimatické dohody. Její text má být hotový do roku 2015.

„Je obtížné si představit, jak bude EU přesvědčovat rozvojové země, aby se k nové klimatické smlouvě přidaly. Sama nabízí jen malé snížení emisí a navíc kvůli ní zůstane v systému díra v podobě přebytečných kreditů.“ dodává Anja Kollmuss, expertka na uhlíkové trhy organizace CDM Watch.

Vyjednávání bude na místě sledovat i Jan Doležal z Glopolis.

KONTAKTY:
•    Klára Sutlovičová, Centrum pro dopravu a energetiku, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 605 276 909
•    Jan Doležal, Glopolis, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 773 687 862