Na Malostranském náměstí dnes vztyčily ekologické organizace Limity jsme my a Hnutí DUHA Fosilosaura - obřího (7 m vysokého) nafukovacího dinosaura sestaveného ze symbolů těžby a spalování fosilních paliv. Upozorňovaly tak na problémy jako klimatická krize, závislost na dovozu plynu a ropy z Ruska či růst cen energií způsobený fosilními palivy. Akcí také vyzvaly politiky a političky, aby se Česká republika přidala ke státům požadujícím vystoupení z Energetické charty, která umožňuje fosilním firmám žalovat státy u mezinárodních arbitráží, pokud se rozhodnou chránit klima či omezit fosilní paliva. Skrze arbitráže by evropské státy mohly přijít v nejbližší dekádě až o 344 miliard eur [1].

Mezi hlavní požadavky akce patří:

K těmto cílům míří také aktuální výzva Hnutí DUHA “Uber plyn” (https://uberplyn.hnutiduha.cz/). Podle ní je totiž nejvyšší čas přesměrovat peníze do domácí ekonomiky a místo dotování ruského režimu daleko více a rychleji pomáhat lidem v Česku s úsporami a vlastní čistou výrobou energií.

Alžběta Králová z iniciativy Limity jsme my řekl/a: “Energetická charta prochází v současnosti reformou a Evropská unie bude o svém přístupu k reformnímu procesu jednat na začátku léta. Stále více států a politiků říká nahlas, že je nutné z ní vystoupit, protože doslova nahrává fosilním korporacím a brání dosahování cílů evropské klimatické politiky. Požadujeme, aby se česká vláda k těmto hlasům přidala.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Bez fosilních paliv se budeme muset obejít, to není nic nového. Krize, způsobená ruským napadením Ukrajiny, nám ale ukazuje, že využití zemního plynu jako paliva, které nám mělo poskytnout čas na transformaci, je velmi nejisté. Rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů a energetické efektivnosti představuje v horizontu měsíců a let jedinou možnost snížení závislosti na fosilních palivech.”

 

Poznámky pro editory a editorky:

[1] Vyplývá to z mezinárodní investigace organizace Investigate Europe: https://www.investigate-europe.eu/en/2021/ect/

 

Tisková zpráva Hnutí DUHA a Limity jsme my z 10. května 2022.