TISKOVÉ AVÍZO

PRAHA, 16.  1. 2024 – Výsledky a ocenění vítězných autorů Ekofóru 50, mezinárodní soutěže v kresleném humoru o životním prostředí, budou vyhlášeny ve čtvrtek 18. ledna 2024 v 16 hodin na pražském Hlavním nádraží. Soutěž uspořádalo Hnutí Brontosaurus u příležitosti 50. výročí svého vzniku a byla určena jak pro profesionální karikaturisty*ky a kreslíře*ky, tak pro amatérské výtvarníky*ce. Cílem je vtipnou formou upozornit na problematiku životního prostředí a přinést odlišný pohled na prostředí kolem nás. Letošní ročník nese podtitul Člověk a životní prostředí v podmínkách klimatické krize.

Historicky prvním Ekofórem se stala kresba Brontosaura od Vladimíra Jiránka, která vyšla na titulní straně časopisu Mladý Svět v druhém lednovém týdnu roku 1974, tedy přesně před 50 lety. Ekofór pak v 70. a 80. letech probíhal jako každoroční soutěž kreslených vtipů s tematikou životního prostředí. Následně byla soutěž obnovena v roce 2004. Josef Ferenc z Hnutí Brontosaurus, vysvětluje: „Soutěž letos pořádáme jako retro akci k 50. výročí Hnutí Brontosaurus, kdy v letech 1979–1981 proběhly první ročníky Ekofóru. Tehdy se jich také účastnili profesionální karikaturisté z tehdejšího humoristického časopisu Dikobraz, tak jako se v letošním roce účastní karikaturisté z České unie karikaturistů. Rovněž tak tehdy i nyní je Mladý svět mediálním partnerem Ekofóru a tento Ekofór 50 také organizují stejní Brontosauři.“

Do letošního jubilejního ročníku s tématem Člověk a životní prostředí v podmínkách klimatické krize se přihlásilo 397 soutěžních prací. Soutěžící poměřili síly v šesti kategoriích: publikující, amatéři, děti 0–6 let, děti 7–9 let, děti 11–15 let a volná tvorba 0–99 let. Nejvíce děl přišlo do kategorie náctiletých, necelá polovina všech přihlášených vtipů. Zástupce pořadatele, Josef Ferenc k tomu dodává: Překvapila a potěšila nás velká účast jak dospělých publikujících, tak dětí všech kategorií.“

V porotě letos zasedlo šest osobností z oblasti výtvarného umění i ekologie. Předsedkyni poroty Marii Plotěnou, významnou brněnskou výtvarnici, doplnili: šéfredaktor časopisu Mladý Svět Jan Januš, výtvarnice Jitka Holecek, koordinátorka Klimatické koalice Barbora Kachtík Valešová, organizátorka soutěže Máme rádi přírodu Jitka Rajmonová a Libor Baláček z Hnutí Brontosaurus.

Předání cen a vernisáž prací proběhne 18. ledna od 16 hodin ve Fantově budově na pražském hlavním nádraží. Sál se nachází u prvního nástupiště jižní části železniční stanice a od Fantovy kavárny budou nainstalovány směrovky. Na vernisáži zazní živá hudba skupiny S.N.A.K. Anny Nedashkovské. Výstava vítězných děl bude k vidění v Toulcouvě dvoře v Praze 10 během letních prázdnin 2024.

Veřejnost může o svých favoritech hlasovat online až do září 2024 na adrese: https://ekofor.brontosaurus.cz/galerie/. Více informací je k dispozici na: https://ekofor.brontosaurus.cz/.

                                                          

Kontakty

Josef Ferenc, organizátor soutěže Ekofór 50, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 721 089 009,

Barbora Kachtík Valešová, koordinátorka Klimatické koalice a porotkyně soutěže Ekofór 50, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 736 279 250

Hnutí Brontosaurus, existující více než 45 let, spojuje dobrovolnictví, zážitky a neformální vzdělávání ve prospěch přírody a památek. Umožňuje setkání s lidmi, kteří sdílejí zájem o svět kolem sebe a hledají rozvoj a nová přátelství. Pro Brontosaura je dobrovolnictví cestou k novým zážitkům, přátelům a dovednostem. Jejich akce nejen obnovují památky a chrání živočišné a rostlinné druhy, ale také propojují české kořeny na Balkáně a poskytují lidem možnost naučit se novým věcem, získat přátelství na celý život a objevit úplně nový svět.      

Klimatická koalice je platformou různorodých českých nestátních neziskových organizací a iniciativ, které se sdružují s cílem chránit klima a životní prostředí. Spoluvytváří a posiluje širší klimatické hnutí, podporuje jeho vzájemnou spolupráci a rozvíjí znalosti o problému změny klimatu a jeho řešeních. Téma klimatické krize propojuje s dalšími tématy a aspekty života, kterých se dotýká.