Vážený pane premiére,

touto výzvou se na Vás obracíme před příštím zasedáním Evropské rady 15. – 16. října, které bude rozhodující pro evropské klimatické ambice a zelenou obnovu našich ekonomik.

Země střední a východní Evropy, především kvůli své společné historii během posledních desetiletí, čelily podobným ekonomickým a environmentálním výzvám – kolapsu těžkého průmyslu zděděného z období post-socialismu či potřebě obrovských investic na realizaci strukturální transformace nutné k ambiciózní ochraně klimatu v souladu s Pařížskou dohodou.

Přestože postoje našich zemí vzhledem ke koronavirové krizi či Zelené dohodě pro Evropu jsou velmi odlišné, jádro našeho zájmu je podobné. V průběhu posledních šesti měsíců pandemie se začaly ozývat hlasy stovek tisíc občanů, odborníků, akademiků, herců a umělců, kteří volají po takové obnově ekonomiky a společnosti, která bude založena na společných lidských a evropských hodnotách a zároveň bude brát v potaz problematiku klimatu jak na národní, tak i na evropské úrovni. Svou výzvou chceme tuto iniciativu posílit. Zdůrazňujeme, že je nutné zajistit, aby všechny finance vynakládané z rozpočtu EU, politiky soudržnosti a zvláště z Fondu pro spravedlivou transformaci byly použity v zájmu společností a ekonomik střední Evropy a aby byly v souladu s politikou ochrany klimatu a podporovaly přechod ke klimaticky neutrální ekonomice.

V následující dekádě bude zásadní podniknout kroky k zabránění ještě horším následkům klimatické změny, než které nám nevyhnutelně hrozí v blízké budoucnosti. Přitom již nyní je středoevropský region postižen následky klimatické změny nejvíce z celé Evropy. Vezmeme-li v potaz další ekologické výzvy, jako ztrátu biodiverzity a nedostatek vody, je zřejmé, že potřeba zevrubné strategie péče o životní prostředí a občany našich zemí je v tuto chvíli zásadnější a naléhavější než kdykoli předtím. Abychom měli šanci zabránit nejhorším dopadům extrémního počasí, poklesu výnosů ze zemědělských plodin, nedostatku vodních zásob, zvýšené frekvenci a intenzitě vln veder (v jejichž důsledku jsou očekávány roční ztráty EU ve výši 175 mld. EUR ročně), musíme začít s okamžitými intenzivními opatřeními v oblasti klimatu.

V tuto chvíli nenaplňujeme naše závazky plynoucí z Pařížské dohody, která má za cíl udržet nárůst globální teploty pod 1,5°C, a kvůli současné neudržitelné politice směřujeme ke světu, který již na konci tohoto století bude o 3-4 stupně teplejší než v předindustriálním období. Je bezpodmínečně nutné, aby EU jednala plně v souladu s vlastními závazky, které plynou z výše zmíněné Pařížské dohody.

Nesmíme však dopustit, abychom při řešení současné ekonomické krize zároveň prohloubili jiné existující krize. Potřebujeme reformy a promyšlenou politiku schopnou efektivně reagovat na velké krizové situace v oblasti ekonomiky, zdravotnictví i ochrany klimatu zároveň. Oblast střední Evropy nesmí v tomto procesu nadále zaostávat. V našich zemích – České republice, Maďarsku, Polsku, Slovensku, Rumunsku a Bulharsku – narůstá podpora ambicióznějším opatřením v oblasti klimatu a udržitelnému ekonomickému modelu.

A právě nyní, před zasedáním Evropské rady plánovaném na 15. – 16. října, na kterém se bude jednat o posílení evropského klimatického cíle pro rok 2030 a kdy členské státy přichází s návrhy plánů pro obnovu a s návrhy plánovaných investic z prostředků Evropských fondů, nastal klíčový moment pro ambiciózní klimatickou akci jak na národní, tak na evropské úrovni. Proto vás, jakožto zástupci středoevropské občanské společnosti, byznysu, měst, místních a regionálních iniciativ a akademické obce, vyzýváme, abyste zahájili férovou a udržitelnou obnovu ekonomiky, která:

Komplexní plány a strategie zelené obnovy jsou již dávno dostupné a jsou podporované mnoha zúčastněnými stranami i občanskou společností. Evropská unie a její členské státy připravují ozdravné balíčky a opatření pro podporu ekonomiky, které nabízí jedinečnou příležitost, aby se i země centrální Evropy mohly soustředit na přidružené sociální a ekonomické výhody ambiciózních opatření v oblasti klimatu.

Podepsaní: 

 

Bulgaria:

Czech Republic:

Europe:

Hungary:

 

Poland:

Romania:

Slovakia: