Na podnět Evropské komise byla dnes z kotlíkových dotací vyřazena podpora výměny starých kotlů na pevná paliva za kotle plynové. Rozhodl o tom Monitorovací výbor Operačního programu Životní prostředí. Poté, co byly z programu v minulosti na podnět Hnutí DUHA a dalších organizací vyřazeny kotle uhelné, měly by evropské dotace podporovat už jen obnovitelné zdroje vytápění, tedy kotle na biomasu a tepelná čerpadla. Ministerstvo ovšem nepochopitelně nechává finální rozhodnutí na Evropské komisi.

Program cílí na nízkopříjmové domácnosti, kterým proplatí až 95 % nákladů nového zdroje vytápění. V této souvislosti Hnutí DUHA vítá také navýšení dotace na tepelná čerpadla. Jednorázová investiční dotace ve výši až 180 000 Kč pomůže chudým domácnostem a seniorům šetřit náklady za vytápění na desítky let dopředu. K navýšení dotace ale nedošlo u kotlů na biomasu, i tam ale náklady rostou.

Z předloženého znění výzvy pro podávání projektů kotlíkových dotací ale vyplývá, že vyřazení plynových kotlů bude v posledku záležet na rozhodnutí Evropské komise.[1] Samotné Ministerstvo životního prostředí se k ukončení podpory plynu nevyjádřilo jasně, výběr kotlů a paliv, která podpoří, je přitom v jeho pravomoci.

Kotlíkové dotace jsou v tuto chvíli jediným dotačním programem, který cílí na zlepšení energetických standardů bydlení nízkopříjmových domácností. Pomáhá jim vysoká výše dotace i jednoduchá administrativa, kterou vyřídí i topenářská firma. Alokace programu je ale pouhých pět miliard a týká se jen výměny kotlů. Větší program Nová zelená úsporám, který je pro nízkopříjmové kvůli maximální výši dotace 50 % nedostupný, disponuje 15 miliardami korun a umožňuje zateplit domy nebo pořídit solární panely.                                                         

Ondřej Pašek, energetický expert Hnutí DUHA, říká: „Kotlíkové dotace opravdu pomohou chudším domácnostem zbavit se závislosti na uhlí i drahém plynu. Ministerstvo životního prostředí by se však mělo k problému postavit čelem, vyřadit plynové kotle z kotlíkových dotací i z Nové zelené úsporám a neschovávat se za Evropskou komisi. Každopádně to je jen malý krůček. Potřebujeme ambiciózní program pro chudší domácnosti, který pomůže rychle zateplit domy a instalovat obnovitelné zdroje energie. Ti nejchudší potřebují až 100% dotace a podporu při realizaci, pro nízkopříjmové domácnosti by se měla dotace zvýšit na 75%.“

                                          

Poznámky:

[1] Předložený materiál 1. výzva Ministerstva životního prostředí k podávání žádostí o poskytnutí podpory v rámci „Programu Životní prostředí 2021 – 2027“ uvádí: “MŽP garantuje úhradu způsobilých výdajů u plynových kondenzačních kotlů pouze v případě, že výměna již byla realizována, případně byla vystavena závazná objednávka, a to v termínu do 30. 4. 2022. Otázka podpory plynových kondenzačních kotlů po tomto datu zůstává otevřená, a záleží mj. na podobě schválení OPŽP ze strany EK.”

 

Tisková zpráva Hnutí DUHA z 25. března 2022.