Dosud se pěstitelé domnívali, že stoupající obsah CO2 v atmosféře zlepšuje výnosy. Studie University Göteborg však nyní ukázala zcela odlišné výsledky. Pšenice sice při vyšší koncentraci CO2 v ovzduší poskytuje vyšší výnosy, klesá však také obsah proteinů. Tím ztrácí pšenice důležitý ukazatel kvality.
Podle vědců je příčinou skutečnost, že přibývající obsah uhlíku v ovzduší má negativní vliv na schopnost rostlin přijímat dusík. Také vědci z Ústavu Maxe Plancka v Postupimi a University Postupim zjistili negativní vliv stoupajícího obsahu CO2. Podle jejich výzkumů bude šlechtitelský úspěch v podobě krátkostébelných odrůd pšenice a rýže podlomen, protože CO2 vykazuje podobný vliv jako růstový hormon kyselina giberelová a proto povede opět k prodlužování stébel.
Nulový nárůst výnosů je celosvětový problém, jak ukázaly výnosové mapy univerzit Minnesota a Montreal. Podle nich sice v letech 1961 až 2008 v téměř všech regionech výnosy nejvýznamnějších zemědělských kultur (kukuřice, rýže, pšenice a sóji) stouply, avšak v posledních letech vykázaly na 24 až 39 % ploch stagnující nebo klesající výnosy. To je na pováženou především s ohledem na zajištění obživy, protože nejvíce postiženy jsou pšenice a rýže, které mají pro lidskou výživu velký význam, zdůrazňují vědci. Kromě toho stagnují výnosy především v Indii a Číně. U kukuřice a sóji, které nacházejí uplatnění většinou ve výživě zvířat nebo ve výrobě bioenergie, byl efekt nižší.
ZDROJ: Agronavigátor