Příběh stavby plánovaného Kaspického megaplynovodu.

Více v multimediální reportáži projektu Walking the Line

Úryvek z reportáže:

Eurokaspický megaplynovod je projektován jako klíčový prvek Evropské strategie pro energetickou bezpečnost. Spíše než o množství importovaných fosilních paliv tu jde o to, kdo si může dovolit tuto energii využívat. Eurokaspický megaplynovod jen velmi málo přispívá k diverzifikaci zdrojů energie. Pouze zvyšuje závislost Evropy na plynu ve chvíli, kdy reálná poptávka klesá.

Kvůli malému množství plynu (2,5 % současné spotřeby EU), se Evropa svazuje s autoritativním Ázerbájdžánským režimem. Tyto dodatečné zdroje se nedostanou k lidem, kteří je potřebují, těm, kteří žijí v chudobě.

Za Eurokaspický megaplynovod zaplatíme velikou cenu. Zaplatí ji Ázerbájdžánci, kteří bojují za transparentnost, demokracii a lidská práva, za hodnoty, které by právě Evropa měla prosazovat. Zaplatí ji také lidé, kteří žijí podél trasy plynovodu, kterým hrozí, že přijdou o půdu a živobytí. A zaplatí ji i Evropané, kteří jsou tlačeni k využívání špinavého energetického systému, který mají v rukou velké energetické společnosti.

Hlavní prioritou jakékoli energetické strategie by mělo být vyřešení evropské závislosti na fosilních palivech, nikoli budování dalších plynovodů. Politické i ekonomické rozhodování by mělo být zaměřeno na proveditelné alternativy, které diverzifikují vlastnictví, zvyšují podíl obnovitelných zdrojů na celkovém objemu a dovolují produkci vlastní energie na lokální bázi, spíše než by byla importována přes hranice evropského území.

V současnosti nás evropští lídři vědomě vedou opačným směrem. Stále ale není pozdě zvolit si jinou energetickou budoucnost: takovou, ve které máme k dispozici čisté a dostupné zdroje energie, které mají v rukou sami lidé.

Eurokaspický megaplynovod do takové budoucnosti nepatří.