3 důvody, proč byste si měli přečíst náš manuál

Od nového roku už pár návodů na realizaci FVE v bytovém domě najdete. Věnují se například technickému řešení či konkrétnímu nastavení sdílení. My jsme manuál pro bytové domy pojali komplexně a máme pro vás tři pádné důvody, proč si jej přečíst.

Naším cílem je vybavit vás znalostmi, předat vám naše dlouholeté zkušenosti a dodat vám kompetence, které potřebujete k nalezení vyhovujícího řešení. To vše proto, abyste elektřinu z vlastní FVE mohli začít využívat co nejdříve a stali se méně závislí na cenových výkyvech na trhu s elektřinou. Fotovoltaika je navíc již zralá technologie, kterou může provozovat každý z nás.

Píšeme sice hlavně o střešních FVE, ale v úvahu bereme celý dům. V manuálu najdete technické, ekonomické a právní rady, ale i ryze praktické tipy pro přípravu, realizaci i provoz FVE. Nechybí ani kapitola věnující se komunikaci záměru s obyvateli bytového domu. Dostává se k vám tedy komplexní a praktický návod, který vás realizací FVE provede krok po kroku.

Dostanete odpovědi na otázky, které jinde nenajdete. Vyplatí se fotovoltaickou elektrárnu (FVE) pořizovat? Kolik sousedů musím pro realizaci záměru přesvědčit? A co když bytový dům vlastním a chci nájemcům elektřinu z FVE sdílet? Prošli jsme diskuzní fóra, své e-mailové schránky, diskutovali jsme s experty nebo jsme se jednoduše bavili s lidmi.

Snažili jsme se reflektovat různé varianty a situace, které by v praxi mohly nastat. Věříme, že se nám podařilo postihnout většinu, ale jistě ne všechny případy, které v praxi mohou nastat. Současně zdůrazňujeme, že manuál obsahuje informace platné k 1. 1. 2023 a nezahrnuje například novelu energetického zákona (tzv. Lex OZE II) nebo příklady s dynamickou metodou rozúčtování elektřiny.