Už zítra se v německém Bonnu uskuteční konference k příspěvkům do Zeleného klimatického fondu pro další období let 2024 - 2027. Ta naznačí, zda se podaří mobilizovat dostatek peněz na pomoc s klimatickými opatřeními v rozvojových zemích. V letech 2020 - 2025 se bohaté země zavázaly přispívat na klimatická opatření v rozvojových zemích každoroční částkou ve výši 100 miliard dolarů. Jedním z hlavních nástrojů této spolupráce je i Zelený klimatický fond. V Bonnu se bude jednat o tom, kolik do něj jednotlivě země přispějí v dalším období let 2024 - 2027. Některé státy, včetně České republiky, již svůj příspěvek pro další období oznámily. [1]  Česko ohlásilo příspěvek ve výši 4 milionů EUR. Tato částka je ale nedostatečná. Aktuálně běžící podpisová výzva platformy FoRS s názvem Držme slovo například požaduje český příslib minimálně zdvojnásobit. [2] Česko má v oblasti klimatických financí dluh již z předchozího období 2019 - 2023, kdy do Zeleného klimatického fondu nepřispělo ani korunou.

Konference zaměřená na příspěvky pro další období fungování Fondu začíná zítra v 9:00 v německém Bonnu. Zúčastní se jí mimo jiné německý kancléř Olaf Scholz či prezident zatím poslední, 27. celosvětové klimatické konference OSN v Egyptě (COP 27 ) Samí Šukrí. [3] Průběh konference v Bonnu bude možné sledovat také on-line. [4] Půjde o jeden z důležitých milníků před letošní 28. klimatickou konferencí OSN (COP 28), která se v prosinci uskuteční v Dubaji. Právě zajištění dostatečného financování klimatických opatření je jednou z nezbytných podmínek naplňování cílů Pařížské dohody na globální úrovni. 

 

Jitka Martínková, koordinátorka komunikace v Klimatické koalici, říká: “Letošní rok naznačuje nebezpečný zlom ve vývoji klimatické krize. Klimatická opatření musíme neodkladně urychlit. Bez zapojení rozvojových zemí přitom nemáme šanci uspět. Česko musí ukázat zodpovědnost nejen v oblasti snižování emisí, ale i férovým přispěním k financování Zeleného klimatického fondu, kde dlouhodobě zaostáváme. Je škoda, že vyšší příspěvek za Česko nepřivezl prezident Pavel už v září na konferencí OSN do New Yorku, kde na Zelený klimatický fond také sám upozornil. Vláda má ale stále šanci projednat a dovést vyšší závazek například na prosincovou klimatickou konferenci OSN do Dubaje.“

 

Pavel Přibyl, ředitel FoRS - Českého fóra pro rozvojovou spolupráci uvádí: “Pokud sečteme všechny klimafinance, které Česko poskytuje rozvojovému světu, neplníme svůj férový podíl ani ze 4 %. Pokud jde o ZKF, aktuálně přislíbená částka 4 miliony dolarů na následující 4 roky je spíše symbolická. Vláda by měla příspěvek alespoň zdvojnásobit a kompenzovat tak výpadek z období 2020-2023. Na blížícím se klimatickém summitu COP28 se navíc bude řešit Fond na krytí ztrát a škod pro ty nejchudší rozvojové země. Emise na osobu jsou u nich ve srovnání s vyspělým světem, včetně Česka, několikanásobně nižší. Zde je také prostor pro to, aby ČR dokázala, že vnímá svou spoluzodpovědnost za dopady změn klimatu ve světě.”

 

Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR, říká: “Jen v roce 2022 vlády všech zemí světa 7 bilionů dolarů na podporu fosilního průmyslu. To je víc než globální výdaje na vzdělávání. V tomto porovnání nepůsobí globální závazek 100 miliard dolarů ročně na klimatická opatření dostatečně ani spravedlivě. Pokud chceme efektivně řešit klimatickou krizi a její dopady, je nevyhnutné finančně podporovat klimatická opatření v rozvojových zemích, na které má klimatická krize největší dopad a ne místo toho dotovat fosilní průmysl, který klimatickou krizi způsobuje a obohacuje se na ní.”  [5]

 

Tiskové avízo Klimatické koalice z 4. října 2023

 

Poznámky pro editorky a editory:

[1] https://www.nrdc.org/bio/joe-thwaites/green-climate-fund-pledge-tracker

[2] Více na www.drzmeslovo.cz

[3] Více na webové stránce: https://www.greenclimate.fund/event/high-level-pledging-conference-second-replenishment-gcf-gcf-2#agenda

[4] Přenos bude možné sledovat zde.

[5] https://www.imf.org/en/Blogs/Articles/2023/08/24/fossil-fuel-subsidies-surged-to-record-7-trillion