Organizace spojených národů chce získat million podpisů pod petici vyzývající politické představitele států k uzavření globální dohody o klimatu na světovém summitu v prosinci v dánské Kodani. Petice je součástí rozsáhlé kampaně pod heslem Seal the Deal! stejně jako první Globální týden pro klima, který bude zahájen 21. září.

Petici lze podepsat na internetových stránkách kampaně. Každý kromě podpisu může přiložit i svou fotografii. Ta se stane součástí koláže, která vytváří obraz planety Země. Čím více fotografií se připojí, tím bude obraz planety ostřejší.

Hlavním hlasem Spojených národů v kampani je sám její šéf, generální tajemník Ban Ki-moon. Vyzývá lidi ze všech koutů světa, aby Globálního týdne pro klima využili k naléhání na politické představitele k uzavření férové a efektivní úmluvy o klimatu.

"Čas letí. Vědci varují, že dopady klimatické změny akcelerují. Právě nyní více než kdy jindy potřebujeme silné politické vedení na nejvyšší úrovni k zajištění ochrany lidí a planety. Zároveň potřebujeme podnítit zelený růst, jenž dokáže nastartovat ekonomiku 21. století," zdůrazňuje generální tajemník OSN.

"Do začátku kodaňské konference zbývá již pouhých patnáct vyjednávacích dní. Právě teď tedy lidé všude na světě musí neléhat na své vlády, aby v Kodani dosáhly silné a vyvážené dohody o klimatu," říká Ban Ki-moon.

Dne 1. září navštíví šéf OSN jeden z norských ostrovů hluboko za Polárním kruhem blízko Severního pólu. Seznámí se s problémem tání ledovců a jiných projevů klimatické změny.

V průběhu Globálního týdne pro klima se uskuteční i summit ke klimatické změně svolaný šéfem OSN do sídla organizace v New Yorku (22. září, den před zahájemním výročního zasedání Valného shromáždění OSN).

"Vědecky podložená dohoda v Kodani se může stát katalyzátorem nízkouhlíkaté zelené ekonomiky, která je naprosto zásadním cílem pro planetu, kde nyní žije 6 miliard lidí, ale v roce 2050 to bude již devět miliard. Kodaňská úmluva se může stát možná největším stimulem pro budoucí vývoj," říká Achim Steiner, výkonný ředitel Programu OSN pro životní prostředí (UENP).

Globální týden pro klima (21.-25. září 2009)

Ve více než 120 zemích proběhne na stovky akcí na podporu klimatické dohody v Kodani. Lidé z celého světa budou připojovat svůj hlas ke kampani Seal the Deal! a podepisovat klimatickou petici.

Petice je společným hlasem kampaně Seal the Deal!, Globální koalice na podporu klimatické akce a dalších kampaní. Předána bude zástupci občanské společnosti představitelům vlád na klimatické konferenci v Kodani.

Kampaň Seal the Deal! podpořili mimo jiné thajský premiér Abhist Vejjajiva, etiopský prezident dr. Girma Woldegiorgis, jihokorejský prezident Han Seung-soo či nositelka Nobelovy ceny míru Wangari Maathaiová.

Ka kampani se připojila i popová kapela "My Excellence" z Rakouska z písní "Come On (Seal the Deal!)", kterou poprvé veřejně představila dnes ve Vídni na slavnostním shromáždění k 30. výročí tamního úřadu OSN, jehož se účastní i generální tajemník OSN Ban Ki-moon.

"Úsilí vložené dnes do potírání klimatické změny je jednou z nejchytřejších investic do budoucna. Musíme dát najevo naši podporu zelenému stimulačnímu balíčku a férové dohodě v Kodani. Ty pak budou určovat další cestu globální ekonomiky a blahobytu stovek milionů lidí v 21. století," říká Ban Ki-moon.

zdroj: www.osn.cz