Emise oxidu uhličitého loni v celém světě dosáhly rekordně vysokých hodnot: celkový objem vzrostl o 1,4 procenta na 31,6 miliardy tun. Nejvíce se na tom podílela Čína, ve Spojených státech a v Evropě naopak objem emisí klesl.

Čína vypustila 300 milionů tun CO2, což bylo sice víc než v minulosti, nárůst emisí však patřil k nejslabším za uplynulých deset let. Ve Spojených státech objem emisí CO2 klesl o 200 milionů tun díky masivnímu využívání břidlcového plynu – těžba tohoto plynu však s sebou nese úniky methanu, dalšího skleníkového plynu.

O 50 milionů tun CO2 klesly emise oxidu uhličitého v Evropě, k čemuž přispěl nárůst energií z obnovitelných zdrojů, ale i zpomalení evropské ekonomiky.

K zamezení globálního oteplení o vice než 2 stupně Celsia v tomto století je potřeba držet hodnoty emisí do roku 2020 kolem 44 miliard tun ekvivalentu CO2.

Podle IEA však čísla ukazují, že svět má namířeno k průměrnému zvýšení teplot v rozmezí o 3,6 až 5,3 stupně Celsia. Světovým vládám tak agentura doporučuje, aby přijaly opatření, která by zajistila splnění klimatických cílů. Státy by tak měly zlepšit energetickou účinnost ve stavebnictví, průmyslu a dopravě, omezit výstavbu nebo používání nejméně účinných uhelných elektráren, snížit na polovinu očekávané emise metanu a částečně zrušit podporu fosilních paliv.

Studie ke stažení: http://www.worldenergyoutlook.org/energyclimatemap/