V pátek skončilo pravidelné zasedání UNFCCC v Bonnu. Na rozdíl od klimatických konferencí konaných každý rok na přelomu listopadu a prosince, jsou květnová vyjednávání více techničtější a soustředí se především na procedurální záležitosti. Nicméně i přesto, že nikdo neočekával přelomová rozhodnutí, kontrastují zklamané komentáře mnoha účastníků konference s oficiální tiskovou zprávou vydanou v pátek po skončení zasedání.
 

Jedním z hlavních úkolů vyjednávání bylo přijmout pracovní program, který povede k přijetí nové globální dohody do roku 2020. Agenda přijata byla, nicméně již teď zaznívají hlasy, že do roku 2015, kdy má text být připravený, to při současném tempu není možné stihnout. Bohužel nenastal pokrok ani v oblasti definování zdrojů, ze kterých bude naplněn závazek rozvinutých zemí navýšit finance na klimatická opatření pro rozvojové země do roku 2020 na 100 miliard dolarů. Pokroku se naopak podařilo dosáhnout u řady technických detailů a také v oblastí sdílení nových technologií.

Rozhodnutí ohledně závazků pro druhé období Kjótského protokolu se odkládá na listopadovou konferenci. Stejně tak doposud není jasné, zda součástí druhého období Protokolu budou i Austrálie, Nový Zéland a Ukrajina, a také to, zda druhé období bude trvat 5 nebo 8 let.

Pokud se vyřeší otázka s financováním nákladů na vyjednávání, bude se další dvoutýdenní setkání konat v srpnu v Bangkoku. Pokud ne, sejdou se vyjednavači opět až na hlavní výroční konferenci na konci listopadu v Kataru.

Více informací:
http://www.guardian.co.uk/environment/2012/may/25/bonn-climate-talks-end-disappointment?newsfeed=true

http://www.gulf-times.com/site/topics/article.asp?cu_no=2&item_no=508054&version=1&template_id=46&parent_id=26