Marshallovy ostrovy, jedno z nejohroženějších míst v důsledku změny klimatu, chtějí prosadit snížení světové produkce emisí lodního průmyslu a zvažují zastavení registrace vrtných plošin.

Informaci o možném zastavení registrace vrtných plošin zveřejnily Marshallovy ostrovy v návaznosti na povolení společnosti Shell pro vrtání v oblasti Arktidy. Povolení společnost získala od vlády US, ačkoli prezident Obama dříve hovořil o tom, že fosilní paliva by dále neměla být předmětem těžby. Mimoto plošina, která má vrty provádět, byla registrovaná právě na Marshallových ostrovech.

 

Marshallovy ostrovy jsou zemí s třetím největším lodním registrem na světě, z kterého jim plyne nemalá část rozpočtu. Ačkoli ukončení registrací, tak bude mít na zemi nemalý vliv, ministr zahraničí Tony de Brum uvedl, že k ukončení registací i tak může dojít, a to na základě politického rozhodnutí kabinetu, dále dodal, že k tomuto kroku ale dojde ve chvíli, kdy bude mít smysl – v současné době nic nebrání odmítnuté společnosti zažádat o registraci jinde.

 

Současná situace tedy vedla ministra zahraničí ke schůzce s Mezinárodní námořní organizací (IMO) v Londýně. Dle de Bruma je nutná mezinárodní dohoda, na základě které bude možné kontrolovat obrovský zdroj skleníkových plynů, který je v současné době mimo hlavní témata klimatických debat, a na základě které se bude koordinovat činnost všech vlajkových států v otázce zastavení registrací největších znečišťovatelů.

 

Lodní průmysl v současné době vytváří zhruba 3% světových emisí, ovšem IMO očekává do roku 2050 nárůst o 50% - 250%. Podle The Guardien, kerý má zdroj uvnitř organizace, je ale nepravděpodobné, že by IMO provedla nějaké kroky předtím, než budou známy závěry klimatické konference v Paříži. Očekává se, že právě Paříž udá směr ve světové redukci emisí.

 

De Brum dále uvedl, že pro malý atolový stát mají závěry klimatické konferecne existenční význam. Rozhodující je, aby padl konsenzus ve zvýšení průměrné teploty o max. 2°C, zvýšení průměrné teploty o více stupňů by pro národ znamenalo jeho vysídlení. Ve chvíli, kdy je nejvyšší bod země jen několik metrů nad hladinou moře, je stavba veškerých varovných systémů před přílivovými vlnami či silnými bouřemi zbytečná – lidé nebudou mít kam utéct.

Zdroj: The Guardian