fbpx
Mezinárodní energetická agentura doporučuje České republice hlavně odstartovat rozvoj obnovitelných zdrojů

Mezinárodní energetická agentura doporučuje České republice hlavně odstartovat rozvoj obnovitelných zdrojů

Výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol dnes v rámci prezentace výsledků Hloubkového přezkumu energetické politiky ČR, které se zúčastnil i ministr průmyslu Karel Havlíček, shrnul doporučení, která instituce připravila. Mezinárodní energetická agentura v rámci přezkumů poskytuje svým členským státům svoji odbornou kapacitu a pracuje mimo jiné se srovnatelnými koncepčními dokumenty jiných zemí. Doporučení pro vládu České republiky shrnul do následujících bodů:

  • Vláda by měla počítat s rychlejším ukončením využívání uhlí než dosud a urychlit další rozvoj obnovitelných a jaderných zdrojů.

  • Společně s relevantními subjekty vyhodnotit ekonomický potenciál všech forem obnovitelných zdrojů energie a připravit plán na jeho kompletní využití.

  • Pracovat se zvyšováním energetické efektivnosti jako s hlavní prioritou a založit instituci, která je bude zajišťovat v praxi.

  • Zavést uhlíkovou daň v sektorech mimo emisní obchodování s tím, že výnosy budou efektivně využity pro podporu investic ze strany spotřebitelů.

Mezinárodní energetická agentura explicitně doporučuje vytvoření nového legislativního a regulatorního rámce, který umožní nastartování rozvoje obnovitelných zdrojů. Nezapomíná přitom na podporu vzniku energetických společenství a stimulaci decentralizované výroby na straně spotřebitelů. [1] 
 
Zatímco v případě nového jaderného bloku v Dukovanech přichází vláda s iniciativou ve formě garantovaných cen a výhodných půjček, rozvoji obnovitelných zdrojů zatím hodně dluží. 
 
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Doporučení Mezinárodní energetické agentury, aby Česká republika rychle začala s ambiciózním rozvojem obnovitelných zdrojů, přichází v pravý čas. Už zítra se může na program jednání Poslanecké sněmovny dostat hlasování o novele zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou Senát upravil do podoby, která rozvoji obnovitelných zdrojů může reálně pomoci. Zejména poslanci vládních stran by si měli doporučení IEA vzít k srdci, už proto, že jejich volební programy rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů slibují.

 

Tisková zpráva Hnutí Duha z 13. září 2021. 

 

Poznámky:

[1] Shrnutí i celý text doporučení je zveřejněn na této adrese


Vytisknout