Nepříjemné zjištění publikovali vědci, kteří udělali průzkum na ruském dálném východě. Z vod Severního ledového oceánu zde v několika oblastech uniká nebývalé množství metanu, který byl dříve uložen na mořském dně. Metan přitom patří ke skleníkovým plynům a v tomto ohledu je podle klimatologů dokonce 20krát účinnější než oxid uhličitý.

Tak dramatický nárůst nebyl zaznamenán minimálně po uplynulých 20 let, kdy ruští vědci začali proměny v arktických vodách sledovat. Igor Semiletov z Ruské akademie věd v rozhovoru pro britský deník Independent potvrdil nevídané tryskání metanu. Gejzíry metanu se objevovaly i dříve, ale ne v tak ohromném rozsahu.

"Dříve jsme nacházeli struktury, které připomínaly pochodně, ale ty měly nanejvýš deset metrů v průměru. Poprvé jsme objevili nepřetržitý, silný a v pravdě imponující únik o průměru jednoho kilometru,“ uvedl Smiletov s tím, že byl s kolegy překvapen intenzitou úniku a množstvím gejzírů na ohromné ploše.

Vědci odhadují, že na mořském dně v Arktidě jsou vázány milióny tun metanu. Pokud by se tento metan uvolnil, a unikl do atmosféry, vedlo by to k náhlé změně klimatu s pravděpodobnými katastrofickými následky.

Semiletov se svým týmem sbíral data během letní plavby na palubě lodi Akademik Lavrentiev v oblasti zabírající 26 000 kilometrů čtverečních a s pomocí citlivých přístrojů zjišťoval koncentrace unikajícího metanu z „fontán“ na mořském dně. Podle Smiletova šlo z celkového hlediska o poměrně malou oblast, na které však napočítali přes sto velkých fontán, kde sloup unikajícího plynu probublával až k hladině. Navíc koncentrace unikajícího plynu byla 100krát vyšší, než při předcházejících měřeních.

Zdroj: http://www.novinky.cz/veda-skoly/253537-ohromne-mnozstvi-metanu-unika-z-arktickych-vod-primo-do-atmosfery.html