(Fotografie: autor - Istvan Hernek, zdroj - Unsplash)

Státní fond životního prostředí dnes zveřejnil dotační výzvy na podporu fotovoltaiky pro města a obce z Modernizačního fondu ve výši 1,5 miliardy pro menší obce a 2,5 miliardy pro větší [1]. Velký balík evropských zdrojů se tak poprvé cíleně otevírá sektoru municipalit, které z něj zatím čerpaly jen minimálně. Obce do 3000 obyvatel budou moci žádat o podporu na jednotlivé projekty se zvýšenou mírou dotace až 75 %, větší města využijí podporu pro více projektů dohromady. Podpora se týká nejen samotné fotovoltaiky a baterií, ale také vyvolaných rekonstrukcí střech a elektrorozvodů, projektové dokumentace a chytrých elektroměrů.

Realizace sdružených projektů na více budovách spojená s instalací chytrých elektroměrů a službami energetického managementu přináší obcím možnost položit základy komunitní energetiky. Podle průzkumu veřejného mínění, který pro Hnutí DUHA provedla agentura Focus [2], by se podle 74 % lidí měly hlavním hybatelem komunitní energetiky stát obce. Ačkoli potřebná legislativa, která umožní zakládání energetických společenství a sdílení elektřiny stále není připravena, obce mohou začít budovat vlastní zdroje energie, které později do komunitní energetiky zapojí.

Na pomoc s využitím dotací připravilo Hnutí DUHA obcím na míru k této výzvě poradenský portál Venkov v balíku. Na adrese venkovvbaliku.cz/starosta najdou starostové a úředníci jednoduché shrnutí podmínek dotací, kalkulačku finanční návratnosti projektu nebo kontakty na energetické specialisty a projektanty.

Ondřej Pašek, expert na financování obnovitelných zdrojů z Hnutí DUHA, řekl: Obce se konečně dostávají k největšímu balíku peněz určenému pro čisté zdroje energie. V situaci vysokých cen elektřiny mohou posílit svoji energetickou nezávislost a také připravit projekty, které se stanou základem komunitní energetiky a v budoucnu pomohou také domácnostem a malým firmám. Vysoká míra dotace, financování projektové dokumentace a podpora pro jednoduché i sdružené projekty učiní z této výzvy hit, starostové by proto neměli váhat a přihlásit své projekty co nejdříve.

Tiskový komentář Hnutí DUHA z 30. června 2022.

 

Poznámky pro editory a editorky:

[1] Výzvy RES+ 3/2022 a 4/2022 na stránkách Modernizačního fondu

https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/modernizacni-fond/vyzvy/

[2] https://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2020/09/vyzkum_focus_energetika_pro_hd_prosinec_2019.pdf