Komár tygrovaný, který šíří horečku dengue, žlutou zimnici, západonylský vir nebo i malárii, může mít vlivem oteplování příznivější podmínky pro to, aby se rozšířil do severnějších částí Evropy. Mohou za to stoupající průměrné teploty, vlhkost vzduchu a rostoucí množství srážek na severu kontinentu.

 

Komár pochází z Asie, ale v posledních desetiletích se mocně rozšířil do dalších teplých, ale netropických oblastí ve světě. Do Evropy se poprvé dostal koncem 70. let minulého století a v současnosti se uchytil už v 17 evropských zemích. V České republice výskyt tohoto druhu zatím zaznamenán nebyl.

V těchto dnech sužuje silná epidemie horečky dengue braziské Rio de Janeiro. Od začátku roku tu zaznamenali přes 60 000 případů nákazy nemoci. Epidemie si zatím vyžádala 12 mrtvých. Ministr zdravotnictví v únoru prohlásil, že Riu letos hrozí "nejhorší epidemie dengue v jeho dějinách".

Virus vyvolává vysokou horečku, bolesti hlavy a bolesti kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a skončit úmrtím. V Riu přitom převládá virus typu 4, který byl do současnosti nejméně rozšířenou variantou. Na nemoc není žádný lék ani očkování, pomoci může jen klid a zvýšený příjem tekutin. Francouzští vědci nicméně loni ve vývoji vakcíny proti dengue nahlásili pokrok: mohla by být k dispozici kolem roku 2015.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) horečkou dengue onemocní až 100 milionů lidí ročně.